חפש
Languages
אביחי מנדלבליט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מחשש לפגיעה בחקירות רה"מ: היועמ"ש אסר להגיע לדיון על ריטמן

מנדלבליט הודיע במכתב ליו"ר הכנסת כי נציגי מערכת אכיפת החוק לא יגיעו לדיון, העוסק בהשפעתו של ריטמן על חקירות נתניהו. לדבריו ההחלטה התקבלה "לצורך שמירה על עצמאות מערכת אכיפת החוק בישראל". ח"כ יואב קיש החליט לבטל את הדיון והכריז שיקים ועדת חקירה ממלכתית בנושא
אמוץ שפירא
12 ביולי 2018
12:35
עודכן ב 14:02

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, העביר הבוקר (חמישי) מכתב ליו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין והודיע כי נציגי מערכת אכיפת החוק לא יתייצבו לדיון בוועדת הפנים על ניצב רוני ריטמן וחקירות נתניהו. לדבריו נציגי הפרקליטות, משטרת ישראל ומח"ש לא יגיעו מחשש לפגיעה בחקירות הנוגעות לראש הממשלה.

"אנו מכבדים ומוקירים את עבודת הכנסת, ורואים לעצמנו זכות גדולה לתרום לעשייתה החשובה. אבל מתבלטת חומרתה של ההחלטה לקיים היום ישיבה בנוגע לחקירות ראש הממשלה", כתב מנדלבליט במכתב. "הכוונה להביא טענות אלו בנקודת הזמן הנוכחית לבחינת של ועדת הפנים, שעה שהחקירות הנוגעות לראש הממשלה עודן מתנהלות, חודרת באופן בוטה לגדריו של השדה הפלילי, שבו מתחייבת עצמאות מוחלטת לגורמי החקירה והתביעה".

"אני מודע היטב למשמעותה של החלטה זו, שעומדת בניגוד מוחלט לאופן ההתנהלות המקובל והרגיל של גופי הייעוץ המשפטי לממשלה", הוסיף מנדלבליט. "אולם לאחר מאמצים רבים שנעשו, באתי לכדי מסקנה כי אין מנוס מלנקוט בה, לצורך שמירה על עצמאות מערכת אכיפת החוק בישראל".

בעקבות מכתבו של מנדלבליט הודיע ח"כ קיש על ביטול הדיון שתוכנן בנושא. בנוסף לכך הוא הכריז כי יפעל להקים ועדת חקירה ממלכתית לבחינת "לבחינת זיהום החקירות נגד ראש הממשלה ורעייתו". לדבריו, "רק ועדה בלתי תלויה שתגיע לחקר האמת, תוכיח לציבור האם ידיהם של גורמי האכיפה נקיות מכל משוא פנים ואינטרסים פסולים". 

סגנית יו"ר הכנסת, ח"כ רויטל סויד, אמרה על הדיון המתוכנן בוועדת פנים: "סיעת המחנה הציוני תחרים את הדיון שיזם יו"ר ועדת הפנים ח״כ קיש. יו"ר ועדה לא אמור לשמש כשכיר חרב של ראש ממשלה חשוד בפלילים ולנצל את כוחו הפרלמנטרי לשיבוש מהלכי חקירה והטיית משפט. זהו תקדים מסוכן של התערבות בחקירה פלילית שמתנהלת נגד גורם פוליטי ולא בכדי היועץ המשפטי לממשלה והיועץ המשפטי של הכנסת מתנגדים לו נחרצות".

ח"כ יואב קיש זימן דיון בוועדת הפנים של הכנסת בעניין "החשש לניגוד עניינים בעקבות הפרסום על טענות ניצב ריטמן בהקשר התלונות נגדו והשפעתן על חקירות נתניהו". זאת לאחר טענות נתניהו לפיהן החקירות נגדו ונגד אשתו היו נגועות מצד הניצב, שעמד בראש יחידת להב 433.