חפש
Languages
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ
צילום: אי-פי

טראמפ: למרות הביקורת שלי - מאמין בנאט"ו

הנשיא האמריקני טען כי המדינות בברית הצפון אטלנטית הסכימו להגדיל את השתתפותן בתקציב הארגון. לקראת פגישתו בשבוע הבא עם פוטין, אמר טראמפ: "אולי יום אחד הוא יהיה חבר". על איראן: "מתנהגים אלינו יותר בכבוד מאשר בעבר"
איתמר מרגלית
12 ביולי 2018
14:32

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, אמר היום (חמישי) במסיבת עיתונאים שכינס במטה נאט"ו בריסל, כי הוא מאמין בברית הצפון אטלנטי,  על אף הביקורת שהוא מותח עליה. הנשיא האמריקני שב על דרישתו שכל המדינות החברות בברית ישקיעו בה לפחות שני אחוזים מהתוצר שלהן. בשלב הבא, אמר, יפעל להגדיל את השיעור לארבעה אחוזים. הוא הוסיף כי ארצו משקיעה בנאט"ו יותר מדי כספים וכי הברית מועילה יותר לאירופה מלארצות הברית.

"רק חמש מ-25 ממדינות נאט"ו עמדו בהתחייבוייהן למימון הברית הצפון אלטנטית", אמר טרמאפ. "מחויבותה של ארצות הברית לנאט"ו נותרה איתנה. אתמול יידעתי את מנהיגי נאט"ו שאיני מרוצה ממה שקורה בנאט"ו. אמרתי שאהיה לא שמח אם הם לא יגבירו את המחוביות שלהם. ארצות הברית מימנה בין 70 ל-90 אחוזים מתקציב הברית וזה לא הוגן. כעת, ארצות אחרות יגבירו את מחויבותן".

הנשיא האמריקני הוסיף כי "נאט"ו חזקה הרבה יותר כעת מאשר לפני יומיים. הייתה פגישה מצוינת של 29 המדינות. המדינות הסכימו להתקרב הרבה יותר למימון של  2% מהתמ"ג. חלק נמצאים ב-2%, חלק הסכימו להגיע ל-2%, וחלק יבקשו אישור לרמה כזאת של מימון. המטרה שלי היא 4%. מזכ"ל נאט"ו הודה לי על התוספת התקציבית הצפויה לנאט"ו. הברית עוזרת יותר לאירופה מאשר לנו, אבל היא גם טובה לנו".

טראמפ התייחס לפגישתו הצפויה בשבוע הבא עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין: "הרוסים חנכו גשר לקרים ויש להם נמל בחצי האי. זה קרה במשמרת של אובמה - אני לא הייתי מרשה לזה לקרות. פוטין מייצג את רוסיה ואני מייצג את ארה"ב. אולי יום אחד הוא יהיה חבר. איני רוצה שרוסיה תהיה איום ביטחוני על ארצות הברית ואירופה. לשם כך קיים נאט"ו".

הנשיא האמריקני התבטא גם בנושא האיום האיראני, ואמר כי "האיראנים מתנהגים אלינו יותר בכבוד מאשר בעבר. הם חווים כאב, ומתישהו - אם יקראו לנו - נעשה דיל".