חפש
Languages
ליו שיאה

טיסה שהיא הישג פוליטי: המתנגדת למשטר בסין יצאה מהמדינה לראשונה אחרי 8 שנים

ביקור קצר בברלין אומנם לא נשמע כמו סיפור חדשותי גדול, אך עבור ליו שיאה, שהייתה בהסגר בביתה מאז 2010, הטיסה לגרמניה בשל מצבה הרפואי מרגישה כמו ניצחון ענק
העולם היום
12 ביולי 2018
19:51

ספק אם כשהחלה את דרכה בתפקיד פקידה צעירה ברשויות המס בבייג'ינג בשנות ה-80, שיערה ליו שיאה שיום אחד נסיעה לברלין תהיה להישג פוליטי עבורה. לפני שלושים שנה, המשוררת ופעילת זכויות האדם,הכירה את בעלה ליו שיאובו , סופר ומרצה באוניברסיטה, ויחד הם הפכו למתנגדים חריפים וקולניים של המשטר הסיני.


ב-2009 זכה שיאובו בפרס נובל על פעילותו. הרשויות הסיניות מיהרו להכניס אותו לכלא, שם בריאותו הלכה והידרדרה עד שבשנה שעברה מת מסרטן הכבד. בינתיים, שיאה רותקה לביתה בבייג'ינג. היא מעולם לא הואשמה או הועמדה לדין, אבל מאז 2010 נאסר עליה לצאת מביתה. שוטרים הוצבו באופן קבוע בכניסה למקום מגוריה כדי למנוע ממנה לצאת וכדי לוודא שעיתונאים או דיפלומטים זרים לא באים אליה.

אחרי שמונה שנים ארוכות בהסגר, ודיווחים שהיא סובלת מדיכאון ושמצב בריאותה מידרדר, שיאה המריאה ביום שלישי האחרון לברלין. בשדה התעופה בהלסינקי, פינלנד, שיאה נראתה מחויכת ומנצלת כל דקה של חופש שקיבלה.

זמן קצר אַחַרי התמונות, הבהירה דוברת משרד החוץ הסיני  שמדובר בנסיעה שתואמה עם הרשויות ומיועדת רק לטיפול רפואי. להזכיר לשיאה שגם על רגעי החופש הקצרים שלה יש עדיין מי שמפקח.