הפרחת עפיפונים בעזה
צילום: עבד ראחים חאטיב, פלאש 90

דיווח: הנהגת חמאס נוטה להפסיק סופית את שיגור עפיפוני התבערה בשבוע הבא

מקורות פלסטינים אמרו לאתר העיתון אל-קודס כי הנהגת חמאס קיבלה החלטה בנושא כדי להימנע מגרירת עזה למלחמה. זאת לאחר מגעים עם כמה גורמים, בהם המצרים
שמעון מיג'אן
18 ביולי 2018
09:30

אתר האינטרנט של העיתון הפלסטיני אל-קודס מדווח היום (רביעי) כי מקורות פלסטינים אומרים שחמאס נוטה להפחית בהדרגה את כמות עפיפוני התבערה המשוגרים לעבר ישראל, וייתכן שבשבוע שיגור העפיפונים והבלונים יופסק סופית.

על פי הדיווח, הנהגת חמאס התכנסה בשעות האחרונות בעזה וקיבלה החלטה בנושא זה, כדי להימנע מגרירת עזה למלחמה בזמן הקרוב. עוד נמסר מפי מקורות פלסטינים כי חמאס בחן את הדברים לאור המגעים עם כמה גורמים, ובהם מצרים, שהבהירו לארגון כי יש לחדול משיגור העפיפונים הבוערים כדי להימנע מלתת לישראל תירוץ למתקפה צבאית רחבה בעזה. זאת לאחר ההסלמה שהייתה בדרום בסוף השבוע האחרון, במסגרתה צה"ל ביצע תקיפה נרחבת ברצועה.

טרור עפיפוני ובלוני התבערה נמשך כבר כשלושה חודשים, כשגם בימים האחרונים סובלים תושבי עוטף עזה מסכנת השריפות. אתמול נחת בלון תבערה שנשלח מרצועת עזה בגן ילדים במושב תקומה בשדות נגב בזמן שהילדים, בני חמש, היו בחצר. הגננת הכניסה את הילדים לגן והזעיקה כוחות כיבוי. לא היו נפגעים.

בת שבע ברוכי-חסון, שמנהלת את הקייטנה בגן, סיפרה לרן בנימיני ויגאל גואטה בתכנית "כאן הערב" בכאן רשת ב': "ישבנו בחצר וראינו משהו נופל מהשמיים וזה לא היה בלון, זה היה כמו גחל כזה עם עשן ואש. זה היה כמה מטרים מהילדים. עשינו המון תרגולים, לכן הילדים ידעו מה לעשות - כולם נכנסו לממ"ד בתוך 15 שניות, ומיד הגיע קצין הביטחון. זו פעם ראשונה שאני רואה את זה, אנחנו מרגישים בטוחים".

במקביל, השתוללו שלוש שריפות באזור כיסופים כתוצאה מבלוני ועפיפוני תבערה שהופרחו לעבר ישראל.  בסך הכל במהלך היום היו 15 שריפות בעוטף עזה, על כולן הושגה שליטה. לצד זאת, מאז ההסלמה בסוף השובע האחרון כן חלה ירידה קלה במספר השריפות שנגרמו כתוצאה מעפיפוני ובלוני תבערה ששוגרו מעזה, כאשר החל מיום ראשון נרשמו כ-20 שריפות ביום בממוצע באזור עוטף עזה, לעומת כ-30 עד 40 שריפות ביום בממוצע בשבועות שלפני ההסלמה האחרונה.

בתוך כך, עיתון אשרק אל-אווסט ציטט מקור מצרי שהתייחס לסגירת מעבר כרם שלום ואמר כי ישראל, באמצעות סגירת המעבר, מנסה להעמיד למבחן את הצד המצרי ולדחוף אותו לפתוח את מעבר רפיח באופן קבוע. הגורם מסר כי "קהיר מוכנה לעשות הקלות תנועה במסוף רפיח, זאת בלי שיופעלו עליה לחצים בכל הקשור לפתיחתו וסגירתו".

עוד אמר הגורם המצרי כי "שליח האו"ם ניקולאי מלדנוב ויתר הגורמים הרלוונטיים קיבלו את המסר המצרי לפיו ההחלטה על פתיחת המעבר היא החלטה מצרית בלבד". כמו כן, הגורם לא עמד על הסיבות שהביאו לשיבוש בפעילות של מסוף רפיח ביומיים האחרונים. מקורות פלסטינים ומצרים מסרו אמש כי מעבר רפיח ישוב לפעול לאחר תיקון תקלה טכנית הקשורה ברשת התקשורת.

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים אתמול הערכת מצב ביטחונית באוגדת עזה בעקבות ההסלמההביטחונית בדרום בשבועות האחרונים. גם שר הביטחון אביגדור ליברמן השתתף בהערכת המצב. נתניהו שיבח את תושבי הדרום ואת "הנחישות האזרחית שלהם", ואמר כי "אנחנו במערכהויש בה חילופי מהלומות. צה"ל ערוך לכל תרחיש". 

ליברמן ביקש להבהיר כי אסור שמדיניות ביטחון תהיה מענה ללחץ פוליטי או תקשורתי. "אנחנו פועלים גם בעוצמה וגם בחוכמה. מה שנחוץ לנו היום זה קור רוח ועצבים מברזל ולא סטופר ביד והיסטריה תקשורתית", אמר. 

השתתף בהכנת הידיעה: אסף פוזיילוב