נתניהו בישיבת הממשלה, בשבוע שעבר
צילום: אלכס קולומויסקי

נתניהו: אין להתנצל על חוק הלאום, התקפות השמאל אבסורדיות

ראש הממשלה דחה את גל הביקורת נגד חוק היסוד: "יש התרסה מתמדת, השיח חד-צדדי והדיונים באולפנים רדודים. ההתקפות מחוגי השמאל שמכנה את עצמו ציוני הן אבסורדיות"
מיכאל שמש
29 ביולי 2018
11:35

ראש הממשלה בנימין נתניהו יצא הבוקר (ראשון) נגד הביקורת על חוק הלאום וקרא לשרי הליכוד שלא להתנצל עליו. "יש התרסה מתמדת נגד חוק הלאום", אמר נתניהו בישיבת פורום שרינו. "השיח חד צדדי, הדיונים באולפנים רדודים. אל תהיו אפולוגטים. הילחמו על האמת". בישיבת הממשלה האשים נתניהו כי "ההתקפות שהגיעו ממחנה השמאל הן אבסורדיות".

לדברי נתניהו, "מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, את שוויון הזכויות האישי קבענו בשורה של חוקים כמו חוק יסוד האדם וחירותו. עד עתה לא קבענו את זכויות הלאום של העם היהודי. האם הקביעה שבדגל שלנו יש מגן דוד מבטל במשהו את זכויות האחר? הבל". ראש הממשלה הוסיף כי ייפגש היום עם ראשי רשויות דרוזיות. "עם ישראל אוהב אתכם, החוק לא גורע מכך כלום. אני מחפש פתרונות שייתנו ביטוי לשותפות המיוחדת בינינו".

השר צחי הנגבי הבהיר בפתח ישיבת הממשלה כי חוק הלאום הוא חוק "חשוב והוא לא ישתנה. אנחנו מאמינים בו ולא מתביישים בו כי הוא מאזן את ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. הדרוזים חשים מועקה, נמצא את הדרך לחזק את הברית עם העדה הדרוזית".

בתוך כך, ח"כ אכרם חסון (כולנו) הודיע כי יחרים מחר את הפגישה עם ראש הממשלה נתניהו. חסון כתב בטוויטר כי קיבל את ההחלטה בעקבות "הקולות הנשמעים ממשרד ראש הממשלה ואי הרצון לשנות או לעדכן את מעמדה של העדה הדרוזית".

מוקדם יותר אמר יו"ר הקואליציה ח"כ דוד אמסלם כי הוא אינו מצליח להבין מדוע חוק הלאום מפריע למיעוטים בישראל. "קראתי את החוק כבר כמה פעמים. זה קשקוש להגיד שיש סוגים של אזרחים", קבע אמסלם בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'. לצד זאת, הוא הודה כי "עצם העניין שיש אנשים שזה כואב להם – כנראה יש פה משהו שצריך לבדוק ולתקן".

האזינו לריאיון עם אמסלם:

"במדינת ישראל לכל אזרח יש זכויות שוות ללא הבדל דת, גזע ומין. אבל היא מדינה רק של לאום אחד – הלאום היהודי בלבד", הדגיש אמסלם. "כנראה מישהו אחר לא היה בטוח בזה, כי עובדה שיש אנשים שמתרגזים. חושבים שהחוק הולך לקפח דרוזים ובדואים ולהפוך אותם לאזרחים סוג ב', אבל כל זה שקר. יש אנשים שעושים מזה פוליטיקה קטנה ומלהיטים את אותם ציבורים".

אמסלם התייחס להיעדר המילה שוויון בחוק היסוד, ולא פסל תיקון של סעיפיו: "אם יצטרכו להכניס אותה, יכניסו אותה. תמיד אפשר לתקן, אבל הזכויות הן לא הסיפור. הרי לא עולה בדעתך שנחוקק חוק שלפיו יש אזרח סוג א' ואזרח סוג ב'".

לעומתו, השר לשעבר מהליכוד, דן מרידור, תקף בחריפות ב"הבוקר הזה" את חוק הלאום: "חבורת קלי דעת חסרי אחריות מחוקקת חוק יסוד, וקצת אחר כך מתעוררת ונזכרת – אה, טעינו, צריך להוסיף ולתקן. מה אתם עושים פה? לא משחקים בחוקה, זו תעודת הזהות של המדינה. לא מחוקקים חוק כל כך מיותר ומזיק". לדבריו, "מדינה יהודית כבר כתובה בחוקה שלנו עוד מ-85', כשנתניהו עוד אפילו לא היה בכנסת".

האזינו לריאיון עם מרידור: 

ג'וזף חביש, תושב ירכא המשרת ביחידה חשאית בצה"ל, הביע תסכול רב בעקבות החוק: "זה כמו כדור ברגל. איך נתניהו ובנט העזו? איך אלך עכשיו לעשות מבצעים ואסתכל לחברים שלי בעיניים? העדה נותנת את הנשמה שלה, את הילדים שלה. אומרים לנו שאנחנו אחים לנשק ויום אחרי זה באים עם חוק כזה".

גם סא"ל במיל' חסן אל-הייב, מפקד יחידת גששים בצה"ל ויו"ר סניף הליכוד בעמק בית נטופה, התראיין ואמר: "החל מלפני כמה ימים אני מופלה במדינה. אלה חוקי פריימריז. אני מעריך את ראש הממשלה, ולא יודע מה קרה לו. לא ייתכן שכל מיני אמסלמים יקבעו את גורל המדינה שנלחמנו עבורה".

האזינו לריאיון עם חביש: