צילום: קובי גדעון, לע"מ

נתניהו: צוות בראשות ראש הסגל בלשכתי יגבש המלצות לחיזוק הקשר עם הדרוזים

רה"מ והשרים לוין וקרא נפגשו עם ראשי מועצות מהמגזר הדרוזי, על רקע סערת חוק הלאום. "אתם מתארים תחושות אמיתיות ואנחנו נדרשים לפתרון", אמר נתניהו. בראש הצוות יעמוד ראש הסגל בלשכתו, יואב הורוביץ
מיכאל שמש
29 ביולי 2018
15:21

ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרים יריב לוין ואיוב קרא נפגשו היום (ראשון) עם ראשי מועצות מהמגזר הדרוזי, כחלק מהשיחות שמקיים ראש הממשלה עם בני העדה בימים האחרונים על רקע סערת חוק הלאום. "אתם מתארים תחושות אמיתיות ואנחנו נדרשים לפתרון", אמר נתניהו, "אמשיך בהתייעצויות, נקים צוות בראשות ראש הסגל יואב הורוביץ, ונביא בהקדם המלצות לפעולות שיחזקו את הקשרים החשובים בינינו".

עוד הוסיף ראש הממשלה: "ישנם ניסיונות בלתי פוסקים לבטל את הגדרתה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. חוקקנו את חוק הלאום כדי להבטיח שישראל תשאר מדינת הלאום של עמנו - זאת תכלית הקיום של המדינה. החוק לא גורע כהוא זה מזכויות הפרט של אף אחד, הוא נועד לעשות את האיזון המשפטי הדרוש שהגיע הזמן לעשותו על מנת להבטיח את צביונה של מדינת ישראל".

הבוקר פורסם כי סיעת הבית היהודי בכנסת תתנגד באופן נחרץ לכל ניסיון של סיעת כולנו ומשה כחלון לבצע שינויים כלשהם בחוק הלאום. זאת, לאחר דבריו של כחלון ביום חמישי האחרון, שטען כי חקיקת החוק נעשתה בפזיזות וכי יפעל לבצע בו תיקונים.

ראשי הבית היהודי, השרים בנט ושקד, מבהירים בשיחות סגורות כי לא יאפשרו לבצע שום תיקון בחוק הלאום בשום תנאי ובשום נושא. ללא תמיכת חברי הכנסת של הבית היהודי, לא ניתן לבצע בחוק שינויים.

בכירים בסיעת הליכוד בכנסת מבהירים כי גם ראש הממשלה נתניהו העביר לכחלון מסר דומה במהלך הפגישה ביניהם בשבוע שעבר עם הח"כים הדרוזים, ולפיו לא יסכים לשום שינוי בחוק הלאום.

בתוך כך, הבוקר התייחס ח"כ עיסאווי פריג' ממרצ לחוק הלאום וגם להתפטרותו של ח"כ זוהיר בהלול מהכנסת. בריאיון לאריה גולן הוא אמר: "חוק הלאום הוא אירוע מכונן. באים ערבים ואומרים - אנחנו רוצים להיות חלק מהציבוריות הישראלית. אומרים לנו שאנחנו שכירי חרב, שאנחנו אורחים. אני צופה שעוד יהיו התפתחויות דרמטיות".

ביום חמישי האחרון נפגש נתניהו עם שרים וחברי כנסת מהעדה הדרוזית בעקבות סערת חוק הלאום. בפגישה, הבהיר ראש הממשלה כי חוק הלאום לא ישתנה, אך אמר כי תגובש "תכנית שתתן ביטוי למחויבות העמוקה של המדינה לציבור הדרוזי". 

יממה לאחר מכן נפגש עם בכירי העדה הדרוזית בלשכת ראש הממשלה. בפגישה נכחו השר איוב קרא, השייח' מוואפק טריף, תת אלוף במיל' אמל אסעד וח"כ לשעבר שכיב שנאן. הם ביקשו מראש הממשלה שישנה את החוק. נתניהו לא התחייב שיעשה זאת ואמר כי ימשיך בהתייעצויות.

מלשכתו של ראש הממשלה נמסר כי הפגישה התנהלה באווירה טובה ונתניהו הקשיב לדבריהם כנציגי העדה. המטרה היא להגיע לפתרון מהיר ומקובל שיבטא את ההערכה הרבה של מדינת ישראל לשותפות הגורל הייחודית עם העדה הדרוזית.