זירת הרצח
צילום: פלאש 90

גרושה של אופירה חיים נאשם ברצח: "חנק אותה והטמין בבור שחפר"

דוד חיים התנפל על גרושתו, כרך בחוזקה חוט ניילון סביב צווארה וחנק אותה. מממצאי החקירה עלה כי הגרוש, שהתגורר סמוך לאופירה חיים, קבר את גופתה בחצר הבית. חיים הודה ברצח בחקירתו
רום ליאור
30 ביולי 2018
09:56

בבית משפט המחוזי בלוד הוגש הבוקר (שני) כתב אישום נגד דוד חיים בגין רצח גרושתו אופירה חיים. חיים מואשם גם בשיבוש הליכי משפט ומסירת ידיעות כוזבות. על פי כתב האישום, החליט חיים לרצוח את אופירה חיים על רקע סכסוכים משפחתיים וכלכליים בין השניים.

עוד עולה מכתב האישום כי חיים התנפל על גרושתו מאחורה, כרך בחוזקה חוט ניילון סביב צווארה וחנק אותה באמצעותו במשך כעשר דקות. הוא לא הפסיק, על אף תחנוניה, עד שאפסו כוחותיה והיא נפלה ארצה. הוא קבר את גופתה בחצר ביתה, בבור שביקש מעובד גינון לחפור במיוחד מבעוד מועד.

עוד עולה כי לאחר שווידא שאופירה חיים לא נושמת, פעל הנאשם במטרה להסתיר את מעשה הרצח, ולמנוע את גילויו. חיים ריסק באמצעות פטיש את מכשיר הטלפון הנייד של המנוחה, לקח את תיקה של המנוחה מביתה, גזר את כרטיסי האשראי שהיו בארנקה, נטל את חוט הניילון שבאמצעותו ביצע את הרצח, ואת כל אלו השליך הנאשם לפח האשפה המרוחק מביתו.

חיים מסר עדות כוזבת לאחר שהחלו החיפושים אחר אופירה חיים, לפיה אינו יודע דבר אודות היעלמותה של המנוחה. כמו כן, הנאשם הציג מצג שווא כמי שמסייע בחיפושים אחר המנוחה, על אף שכל אותה העת ידע שהיא אינה בחיים וכן ידע את מקום קבורתה.

עורך דינו של דוד חיים, גיא מימון: "כתב האישום שהוגש משקף את מקרה הקיצון של הגשת כתב האישום בנסיבות החמורות ביותר שיש, גם מבחינת הכוונות וגם מבחינת המעשה. אנחנו נוכל להתמודד איתו בצורה מיטבית רק אחרי שנעיין בכל חומרי החקירה ובכל הראיות. עדיין יש מה לעזור לאדם גם כשהוא נמצא במצב הקשה ביותר. כתב האישום לא מפתיע".

דוד חיים נעצר ובחקירתו הודה ברצח. בחקירת המשטרה התברר כי בימים שקדמו לרצח, בעת שחיים בילתה בטיול בגיאורגיה, שכר הגרוש נתין אריתראי שנהג להעסיק מדי פעם בעבודות גינון וביקש ממנו לחפור בור בחצר הבית, בתואנה שהדבר נחוץ כדי לתקן נזילת מים. כשחיים שבה לארץ ושאלה לפשר הבור בחצר, ענה הגרוש כי הוא עוסק ביישור שיפוע בקרקע הגינה.

מהחקירה עלה כי ביום הרצח, קרא הגרוש לחיים לצאת לחצר ביתה, שם ביקש ממנה לאפשר לו ליצור מעבר בין ביתו לביתה, במטרה להקל על אמו הקשישה המתגוררת ביחידת דיור צמודה לביתה של חיים. כמו כן, ביקש ממנה להתיר לו להציב על גג הבית דוד שמש, שישמש את אמו.

לאחר שחיים סירבה לבקשותיו, שלף החשוד חבל מכיסו וחנק אותה, תוך שהוא מפיל אותה לקרקע. לאחר שחנק אותה במשך דקות ארוכות, גרר את חיים לבור, העמיק אותו בחפירה נוספת וטמן את גופתה. עוד עלה כי נטל פטיש, שבר את הטלפון הסלולרי של חיים, גזר את כרטיסי האשראי שלה וזרק את חפציה לפח אשפה ביישוב. 

לפני כשבועיים הבהירה המשטרה כי דוד חיים הוא החשוד העיקרי ברציחתה של אופירה חיים. בדיון בהארכת מעצרו, אמר לכלי התקשורת במקום: "מצטער, זה קרה בוויכוח בינינו".

חיים הודה במעשה פעם נוספת בחקירה, לאחר שכבר הודה וחזר בו בעבר. בחקירתו אמר כי לאחר שביצע את הרצח לא היה בטוח כי אופירה אכן מתה, ובדק פעמיים האם יש לה דופק. לאחר שהבין כי היא מתה, קבר אותה מתחת לעץ. לדבריו, היה בעיצומה של מריבה עם גרושתו שנגעה גם לענייני המשפחה. במהלך המריבה איבד שליטה, ובזעמו גרם למותה. 

לפני כשבועיים אישר בית משפט השלום לפרסם כי דוד חיים הוא החשוד ברציחת אופירה חיים. לאחר שחזר בו בבית המשפט מהודאתו, טענו סנגוריו כי ההודאה ניתנה בלחץ ועקב מחלתו. חיים אף הוצא מן האולם במהלך הדיון בשל מצבו הבריאותי ונלקח לטיפול. קרובת משפחה אחרת החשודה במעורבות בפרשה נשלחה למעצר בית.

חיים איים בעבר על גרושתו ואף נחקר על כך פעמיים. בתוך כך, התבררו פרטים נוספים סביב הסכסוך שהתגלע במשפחה על רקע כלכלי. לפני כחודש התבקשו חלק מבני המשפחה, שגרו ביחידות בבית, לסיים את מגוריהם במקום.