דיון ועדת חוק הלאום
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בלשנים נגד חוק הלאום: "אל ליהודים לפגוע בשפה הערבית"

כ-130 חוקרי לשון ואנשי אקדמיה קוראים לשנות את חוק הלאום כך שלא יפגע מעמדה של השפה הערבית. בעצומה שניסחו כתבו: "היינו מצפים מחברי הכנסת ומשרי הממשלה שיפעלו למען הידברות וידידות בין יהודים וערבים". נשיא המדינה ביקר היום בכסייפה והתבקש שלא לחתום על החוק. לדברי הנוכחים, אמר כי יחתום אך יעשה זאת בשפה הערבית
לירן כוג'הינוף וערן זינגר
30 ביולי 2018
14:10

כ-130 בלשנים ואנשי אקדמיה קוראים היום (שני) לשנות את חוק הלאום כך שלא יפגע במעמדה של השפה הערבית. בעצומה שניסחו מביעים חוקרי הלשון חשש מפגיעה במעמדה של הערבית כפי שכתוב בסעיף 4 בחוק המתייחס לשפה הרשמית בישראל. הבלשנים כותבים כי היו מצפים מחברי הכנסת ומשרי הממשלה שיפעלו למען הידברות וידידות בין יהודים וערבים בארצנו, בין השאר באמצעות עידוד לימוד מוגבר של השפה הערבית.

"כבלשנים אנחנו מכירים היטב את הקשר הנפשי של עם לשפתו. כולנו מכירים את התפקיד החשוב שהיה לעברית בהיסטוריה החדשה של העם היהודי. אל ליהודים לפגוע בשפה הערבית ולחבל בזיקתם העמוקה של ערביי ישראל אל שפתם. את המעוות יש לתקן ויפה שעה אחת קודם", נכתב בעצומה.

חוק הלאום שאושר בשבוע שעבר בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת קובע בין השאר כי השפה העברית היא השפה הרשמית של המדינה, בעוד שהשפה הערבית אינה שפה רשמית אלא בעלת מעמד מיוחד. עד כה נחשבה הערבית גם כן שפה רשמית.

בד בבד ביקר היום נשיא המדינה ראובן ריבלין בישוב כסייפה, והתבקש על ידי דוקטור ת'אבת אבו ראס, מנכ"ל שותף בארגון "יוזמות קרן אברהם" שלא לחתום על חוק הלאום כאשר יגיע לחתימתו. אבו ראס סיפר כי ריבלין השיב לו שלא יוכל להימנע מחתימה על החוק, שכן הצעד הזה יחייב את התפטרותו. עם זאת, ריבלין הבטיח כי כשיחתום על החוק, יעשה זאת בשפה הערבית.