חבר בלייבור הבריטי הוקלט: "יהודים פנאטים ממציאים טענות לאנטישמיות"

פיטר ווילסמן, מתומכיו הבולטים של היו"ר ג'רמי קורבין, חולל סערה לאחר שתועד אומר בפגישה סגורה: "לא אקבל הטפות מפנאטים של טראמפ שממציאים טענות בלי שום הוכחות". הוא התנצל בעקבות הפרסום, אך חברים במפלגה קראו לו להשעות את עצמו
מערכת כאן חדשות
31 ביולי 2018
09:12

חברים במפלגת הלייבור הבריטית קראו היום (שלישי) להשעות את חבר המפלגה פיטר ווילסמן, לאחר שהוקלט מאשים את "היהודים הפנאטים" כי הם ממציאים טענות לאנטישמית במפלגה. בהקלטה, שפרסם העיתון "ג'ואיש כרוניקל", נשמע ווילסמן אומר בשיחה סגורה כי אותם יהודים "יכולים בקלות לזייף (מידע) ברשתות החברתיות".

"חלק מהאנשים האלה בקהילה היהודית תומכים בטראמפ", האשים ווילסמן, הנחשב לאחד מתומכי היו"ר ג'רמי קורבין, בפגישה שנערכה מוקדם יותר החודש. "הם פנאטים של טראמפ וכל השאר". בהמשך, הוא הצהיר כי לא יקבל "הטפות מפנאטים של טראמפ", שלדבריו "ממציאים טענות בלי שום הוכחות כלל".

"אני חושב שאנחנו צריכים לשאול את הרבנים – איפה ההוכחות שלכם לקיומה של 'אנטישמיות חמורה ונרחבת' במפלגה הזו?", המשיך חבר הלייבור. בעיתון שפרסם את דבריו ציינו כי במפלגה בדקו את ההתבטאויות בעקבות הפרסום, אך הסתפקו בהתנצלות מצד ווילסמן ולא נקטו צעדים נוספים בעניינו.


בדברי ההתנצלות הסביר חבר הפרלמנט הבריטי: "דיברתי בוועדה המבצעת הלאומית בעד ההחלטה לאשר אימוץ קוד התנהגות חדש בנוגע לאנטישמיות, ובנוגע לפיתוח הקוד בהתייעצות עם ארגוני הקהילה היהודית". הוא טען כי דבריו לא הובנו במלואם, "אך אני מקבל את הטענה שהם לא עמדו בדרישה ומתנצל עמוקות על כל פגיעה שנגרמה מהם".

סגן יו"ר הלייבור, טום ווטסון, גינה בחריפות את הדברים וכינה את ווילסמן "ביריון עם פה גדול". חברת הפרלמנט לוסיאנה ברגר כתבה בחשבון הטוויטר שלה כי ההקלטה שפורסמה "מחליאה", והוסיפה: "העובדה שזה קרה בפגישה של גוף עצמאי של הלייבור, אחרי כל מה שקרה, היא בושה. אי אפשר לסבול האשמה של כל קבוצת מיעוט אחרת. מדוע מתייחסים כך לקהילה היהודית?".


לאחרונה מתחוללת סערה פוליטית בממלכה סביב ההתנגדות של צמרת הלייבור, בראשות קורבין שהואשם בעצמו לא פעם באמירות אנטישמיות, להכניס את ההתגדות לאנטישמיות למצע שלה - על פי סטנדררטים בינלאומיים, ולא רק בהגדרה מצומצמת. 

חבר פרלמנט בכיר במפלגה, מראשי הדורשים לכלול את ההגדרה הרחבה, אמר לכאן חדשות: "אני יודע שיהודים בכל רחבי העולם מודאגים ממה שקורה במפלגת הלייבור מבחינת האנטישמיות, והייתי מצפה לשמוע קולות זהים גם מישראל – לא משנה מה שהם חושבים על המדיניות שלנו. למרות שלפעמים אנחנו לא תומכים במדיניות של ממשלת ישראל, ואנחנו מבקרים את הממשלה, אבל הייתי מצפה שאלה בישראל ירגישו אותו דבר כמו שאנחנו מרגישים".

עוד אמר חבר הפרלמנט כי הוא מופתע מכך שהעניין לא זכה לסיקור נרחב בישראל, וכי מה שקורה במפלגה הוא פשוט "נורא". ממשרד החוץ נמסר בתגובה כי ישראל עוקבת בדאגה אחרי התגברות האנטישמיות באירופה ובכלל זה בבריטניה.