השופט סלים ג'ובראן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

סלים ג'ובראן: "הערבים נכס למדינה, הפכו אותנו לקבוצה תחתונה"

השופט בדימוס תקף בחריפות את חוק הלאום בריאיון לכאן רשת ב': "הערבית היא שפת האם שלי ואני גאה בה. דינו של החוק הזה בטלות – וכמה שיותר מהר". על חוק הפונדקאות אמר: "מדירים קבוצה רק בגלל זהותה, זה חמור וקשה"
בחצי היום
31 ביולי 2018
13:16

"מאז שפרשתי אמרתי שאני לא מוכן להתראיין לתקשורת, למרות שהרבה פנו אליי. אבל אחרי חקיקת חוק הלאום לא יכולתי להבליג ולשתוק יותר. החלטתי לומר בצורה נחרצת את דעתי נגד החוק הרע והמיותר הזה" – כך פתח היום (שלישי) המשנה לנשיאת בית המשפט העליון בדימוס, השופט סלים ג'ובראן, את הריאיון שהעניק לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב'. ג'ובראן קבע כי החוק "יוצר במדינה קבוצה עליונה וקבוצה תחתונה", והצטרף גם למתנגדים לחוק הפונדקאות, שלא מאפשר לזוגות חד-מיניים לבצע את ההליך.

האזינו לריאיון המלא עם ג'ובראן בכאן רשת ב':

"בחוק הלאום אין אזכור לשוויון אפילו במילה אחת", הלין ג'ובראן. "זה חוק לא טוב, חוק רע ומיותר. הוא לא מוסיף כבוד לספר החוקים של ישראל, ולדעתי דינו בטלות – כמה שיותר מהר". לדבריו, "החוק יוסיף לאפליה שכבר יש נגד האוכלוסיה הערבית בארץ. אמרו שהערבים הם נטל על המדינה, אבל היום זה לא נכון. החבר הערבית היא נכס ויכולה להיות חלק חשוב בצמיחה הכלכלית של המדינה – אם רק היו מסתכלים עליה בצורה ראויה".

"כשאתה פוגע בשפה, אתה פוגע לציבור הערבי באגו שלו, בתרבות שלו, במורשת. איך יכולים להתעלם ממסמך כמו מגילת העצמאות?"

השופט בדימוס המשיך לנמק את התנגדותו לחוק: "חשבנו שסוף סוף הגיע הזמן ובחוק יסוד כזה חשוב המדינה תבוא ותעשה שוויון. אבל כנראה מנהיגינו וחלק מהח"כים החליטו להתעלם מהרבה דברים, כמו מגילת העצמאות שמדברת על שוויון זכויות לכלל האזרחים. איך יכולים להתעלם ממסמך כזה?". על העתירות שהוגשו לבג"ץ נגד החוק, אמר ג'ובראן: "אם הייתי יושב בבית המשפט, באופן ודאי הייתי פוסל את החוק הזה. יש לנו שופטים הוגנים ומקצועיים ואני מקווה שהם ישקלו את זה".

לדבריו, חוק הפונדקאות שעבר לאחרונה מזכיר במובנים רבים את חוק הלאום וגרם אף הוא להדרה של קבוצות באוכלוסייה. "אלה דברים מאוד חמורים וקשים", קבע ג'ובראן. "זה מעניק מעמד חוקתי לקבוצה אחת, ומדיר קבוצה אחרת בשל זהותה. בדיוק מה שקורה בחוק הלאום".

"הזוי לומר שבית המשפט שמאלני"

ג'ובראן התייחס גם לסוגיית השפה הערבית בחוק הלאום: "מה שנעשה לגבי זה חמור מאוד. ערבית היא שפת האם שלי, אני גאה בה. כמעט שני מיליון  מדברים אותה בישראל והיא הייתה שפה רשמית. פתאום, אחד המחוקקים הגה שהיא לא תהיה שפה רשמית, אלא בעלת מעמד מיוחד. מישהו יכול להסביר לי מה הגאונות בהגדרה הזו? יש פה כוונה לפגוע בלב לבו של הציבור הערבי. כשאתה פוגע בשפתו, אתה פוגע באגו שלו, בתרבות שלו, במורשת שלו. חבל שהדברים האלה קורים".

"בעת האחרונה אנחנו עדים לתופעה מאוד חמורה שראויה לגינוי, מתקפה חסרת רסן על כל רשויות החוק - החל מביהמ"ש העליון, מפכ"ל המשטרה, מבקר המדינה, היועמ"ש ועוד", המשיך השופט בדימוס. "חבל שזה קורה והמתקפה הזו חייבת להיפסק מיד. ביהמ"ש העליון מקצועי. באים ותוקפים את השופטים אישית, אומרים שביהמ"ש שמאלני, שיש דיקטטורה של בג"ץ. זה לא נכון. זה הזוי לומר דבר כזה. שופטי העליון הם לא אויבי העם. תפקידם לשמור על הדמוקרטיה במדינת ישראל. על ביהמ"ש להישאר חזק, עצמאי ונטול השפעות חיצוניות. אין מקום למתקפה הזו ואין מקום לחקיקה סביבו כמו פסקת ההתגברות. זה מסוכן לדמוקרטיה בישראל, אין אח ורע לזה בעולם".