האמל"ח שאותר בדרום רמת הגולן הסורית
צילום: דובר צה"ל

7 מחבלים נהרגו בתקיפה של צה"ל ברמת הגולן הסורית

דובר צה"ל מסר כי כלי טיס של הצבא תקף הלילה קבוצה של פעילי טרור שהיו במובלעת של ישראל, כ-200 מטר סמוך לגדר הגבול, וככל הנראה השתייכו לדאעש. חגורות נפץ, רובי קלצ'ניקוב ורימונים אותרו באזור. תיעוד: כך עקבו לוחמי צה"ל אחר המחבלים
משה שטיינמץ ורועי שרון
02 באוגוסט 2018
12:38
עודכן ב 16:45

שבעה מחבלים נהרגו בתקיפה חריגה שביצע הלילה (חמישי) כלי טיס של צה"ל בדרום רמת הגולן הסורית. דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, אמר כי התקיפה כוונה לעבר כמה פעילי טרור חמושים, שהיו במובלעת בשטח ישראל ובמרחק של כ-200 מטר מגדר הגבול, אך לא היה איום על יישוב או כוח ישראלי בשום שלב. ביישובי הצפון נשמרה שגרה מלאה.


עוד נמסר מדובר צה"ל כי המחבלים ככל הנראה השתייכו לארגון דאעש. בסריקות שנערכו הבוקר באזור התקיפה, אותרו במקום חגורות נפץ, ריומנים וחמישה רובי קלצ'ניקוב. "זה אירוע שמצביע על ערנות, היערכות ומוכנות. אנו רואים במשטר אסד אחראי. נפעל מול כל הפרה גם באוויר וגם ביבשה", אמר תת-אלוף מנליס. בצה"ל עדיין לא יודעים לקבוע אם החוליה נמלטה מצבא אסד, או שתכננה לפגע בישראל - אירוע שלא התרחש עד כה.

בתוך כך, כלי תקשורת ברוסיה ציטטו הודעה של משרד ההגנה המקומי, ולפיה מוסקווה תקים שמונה מרכזי פיקוח של המשטרה הצבאית הרוסית ברמת הגולן. בהודעה נמסר כי הצעד נועד "למנוע פרובוקציות".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, ביקר היום בסוללת פטריוט המוצבת בצפון והצהיר כי מבחינתו - סוריה חזרה למצב שלפני מלחמת האזרחים. "לא נוותר על האינטרסים הביטחוניים שלנו ולא נתערב בעניינים הפנימיים של סוריה בלא צורך". אמר. 

ליברמן הדגיש כי "שלושה נושאים חשובים לנו - שמירה על הסכם ההפרדה משנת 74', העובדה שאדמת סוריה אינה יכולה לשמש בסיס קדמי של איראן נגד ישראל, ושסוריה לא תהיה תחנת מעבר ראשית להברחת נשק לחיזבאללה בלבנון".

אתמול אמר השליח הרוסי המיוחד לענייני סוריה, אלכסנדר לאברנטייב, כי הכוחות האיראניים בדרום סוריה נסוגו למרחק 85 קילומטרים מהגבול ברמת הגולן, לאחר שרוסיה סייעה בנושא. עוד הוסיף כי כוח אונדו"ף של האו"ם יתחיל לפעול בקרוב לאורך קו הפרדת הכוחות בגבול רמת הגולן, בהסכמה עם ישראל.

לפני כחודש וחצי דיווח מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם ממידע שהגיע אליו ממקורות מהימנים, כי כוחות הנתמכים על ידי איראן, בהם חיזבאללה ומיליציות שיעיות, החלו לסגת למרחק של 40 קילומטרים מהגבול הסורי עם ישראל וירדן. זאת, בתגובה לדרישות רוסיה. לפי הדיווח, הדרישה הרוסית הגיעה לאחר ההתייעצות שקיימה מוסקבה לאחרונה עם גורמים אזוריים.