מתפרעים בעזה
צילום: אי-פי

לראשונה אחרי יותר משבוע: חיל האוויר תקף חוליות משגרי בלוני תבערה בעזה

התקיפות בוצעו בצפון ובדרום הרצועה. הפלסטינים לא דיווחו על נפגעים. אתמול פעלו צוותי הכיבוי בכ-30 שריפות באזור עוטף עזה שנגרמו כתוצאה מבלוני תבערה
כתבי כאן חדשות
04 באוגוסט 2018
13:25
עודכן ב 15:12

לראשונה אחרי יותר משבוע, צה"ל תקף היום (שבת) פעמיים בתוך כמה שעות חוליות מחבלים ששיגרו בלוני תבערה מרצועת עזה לשטח ישראל, כך נמסר מדובר צה"ל. התקיפה הראשונה בוצעה בצפון הרצועה, והשנייה בדרומה.

כלי תקשורת בעזה דיווחו גם כי בוצעה תקיפה של כלי טיס בעזה. לפי הדיווחים ברצועה, התקיפה בוצעה לעבר קבוצה של צעירים פלסטינים, ממזרח לג'בליה בצפון עזה. לא דווח על נפגעים.

אתמול פעלו צוותי כיבוי בכ-30 שריפות באזור עוטף עזה שפרצו כתוצאה מבלוני תבערה ששוגרו מרצועת עזה. מדובר על כמות שיא של שריפות מאז הפסקת האש האחרונה שהושגה בין ישראל לחמאס.


אתמול מספר פלסטינים חצו את גדר המערכת בדרום רצועת עזה, השליכו מטען ובקבוקי תבערה וחזרו לשטח הרצועה. טנק של צה"ל תקף בתגובה עמדת תצפית של חמאס ברצועה.

כ-8,000 פלסטינים התקהלו בחמישה מוקדים לאורך הגבול, הבעירו צמיגים וניסו לחבל בגדר. צה"ל הגיב באמצעים לפיזור הפגנות ובירי. לפי משרד הבריאות בעזה, שני פלסטינים נהרגו ו-80 נפצעו מאש צה"ל.

גם מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, וכן חברי משלחת חמאס בחו"ל השתתפו בהפגנות אתמול. חבר הלשכה המדינית של חמאס בחו"ל חוסאם בדראן אמר בנאום שנשא בעזה כי פלסטין היא "מהים ועד הנהר" וכי הפלסטינים לא ירימו דגל לבן. "אנחנו רוצים להסיר את המצור מעל רצועת עזה ונקריב את המחיר לשם כך", אמר בדראן.

כמו כן, אתמול דיווח העיתון הלבנוני אלאחבאר כי חמאס הביע הסכמה עקרונית לקבל את מפת הדרכים המצרית והבין-לאומית לרגיעה ברצועת עזה, אך ביקש ארכה באופן כזה שיהיה משא ומתן סופי בתום סבב ההתייעצויות הנערכות בעזה. לפי הדיווח, גורמים בחמאס אומרים שהסכם הפסקת האש יכלול הפסקה של שיגור בלוני התבערה לעבר ישראל בתמורה להקמת נמל ושדה תעופה.

הגורמים ציינו כי מדובר על הסכם לחמש שנים אשר יבוצע בשלבים. השלב הראשון יחל בתוך שבוע ובמסגרתו יופסקו ההתגרויות על הגדר, כולל שיגור בלוני התבערה וניסיונות החדירה. בתמורה דורשים בחמאס פתיחה של מעבר כרם שלום, נוסף לפתיחתו באופן קבוע של מעבר רפיח.


השלב השני בהסכם יכלול שיפור בתנאי החיים ברצועה והסרת המצור, לרבות העברת סחורות והגברת הזרמת כמויות החשמל באמצעות הקווים מישראל. בשלב שלישי האו"ם יישם את הבטחותיו לבצע פרויקטים הומניטריים, כמו הקמת נמל שישמש את הרצועה בעיר אסמאעיליה שבמצרים, והפעלת שדה תעופה על אדמת מצרים. כל זאת בנוסף לבניית תחנת כוח חשמל בסיני.

עוד דווח, בהסתמך על מקורות פלסטינים, כי אפשר שנושא האסירים ייבחן מחדש במהלך ההסכם. העיתון אלחיאת דיווח הבוקר כי בחמאס ביקשו משליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב מעבר ימי בין עזה למצרים או לקפריסין.

בהכנת הידיעה השתתפו: משה שטיינמץ, כרמלה מנשה, איציק זוארץ ודנה בן שמעון