מימין: מגיש התלונה ח"כ ג'בארין והנציב דה וראנס

נציב האו"ם לזכויות מיעוטים יחקור את חוק הלאום

את התלונה הגישה ועדת המעקב עליונה של ערביי ישראל בגין "שלילת זכותו של העם הפלסטיני להגדרה עצמית, הפגיעה בשפה הערבית ובזכות לשוויון של הציבור הערבי"
ערן זינגר
04 באוגוסט 2018
19:01

ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל הגישה תלונה באו"ם נגד חוק הלאום. בהודעה שפרסמה הוועדה, נאמר כי נציב האו"ם לזכויות מיעוטים, פרננד דה וראנס, הודיע כי יפתח בחקירה. הערב תקיים עצרת מחאה בכיכר רבין בתל אביב נגד החוק, בה צפויים להשתתף אלפי בני אדם. 

את התלונה הגיש ח"כ יוסף ג'בארין, יו"ר ועדת קשרי החוץ ברשימה המשותפת, וכלל בה הסבר מפורט לסעיפים הגזעניים והמפלים, לדבריו, בחוק: שלילת זכותו של העם הפלסטיני להגדרה עצמית, הפגיעה בשפה הערבית ובזכות לשוויון של הציבור הערבי כמיעוט לאומי עם זכויות קיבוציות, תרבותיות לשוניות ודתיות.

יו"ר ועדת המעקב העליונה, מוחמד ברכה, אמר כי "זה צעד ראשון במישור הבינלאומי נגד חוק הלאום ונגד ממשלת ישראל. נמשיך במגעים עם מוסדות האו"ם והאיחוד האירופי כדי ללחוץ על הממשלה לבטל את החוק הגזעני ששולל את קיומנו ואת זכויותינו במולדתנו ההיסטורית".

במקביל, ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת אמר בפגישה עם סטודנטים מארצות הברית המבקרים בישראל כי "זה הזמן לשלב ידיים, יהודים וערבים יחד, כדי לנצח את הגזענות וההדרה שעומדת בבסיס חוק הלאום. דווקא בימים אלה מוכח כי שילוב ידיים בין כוחות דמוקרטיים ושפויים הוא המתכון לנצח את הלאומנות הגואה במערכת הפוליטית והפגיעה הקשה באזרחות של 20% מהציבור רק בשל היותו ערבי".