מפגינים בכיכר רבין, הערב
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

רבבות בעצרת בת"א נגד חוק הלאום: "המחאה הזו מבטאת אכזבה גדולה"

השייח טריף בנאומו בכיכר רבין: "אף אחד לא יכול ללמד אותנו הקרבה ומסירות"; חולדאי פנה למנהיגי העדה: "אל תפלו למלכודת הדבש שהוצעה לכם. זהו עוד ניסיון לפלג"
יואב קרקובסקי וערן זינגר
04 באוגוסט 2018
20:49
עודכן ב 21:51

עשרות אלפי בני אדם השתתפו הערב (שבת) בעצרת בכיכר רבין בתל אביב נגד חוק הלאום, תחת הכותרת "למען הדמוקרטיה - נאבקים בחוק הלאום". בנואמים, בין השאר, היו המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית, השייח מוואפק טריף, תת אלוף במילואים אמל אסעד, ממובילי מאבק הדרוזים, ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין ושכיב שנאן, אביו של השוטר כמיל שנאן שנהרג בפיגוע בכותל המערבי לפני שנה. גם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט והרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי נכחו בעצרת אך לא נשאו דברים.

השייח טריף אמר: "אף אחד לא יכול ללמד אותנו מה זו הקרבה ואף אחד לא יכול להטיף לנו על נאמנות ומסירות – בתי הקברות הצבאיים ומאות החללים יעידו על כך. וכמו שאנחנו נלחמים על קיומה ובטחונה של המדינה – אנו נחושים להילחם, יחד אתכם, על אופיה ועל הזכות לחיות בה בשוויון ובכבוד. לדאבוני, למרות הנאמנות הבלתי מסויגת שלנו למדינה – המדינה לא רואה בנו שווים. אנחנו מזדהים עם המדינה ועם מגילת העצמאות שלה".  הוא הוסיף: "המחאה הזו בעקבות חוק הלאום מבטאת אכזבה גדולה. אחים אנחנו, ישראלים אנחנו".

יובל דיסקין, שהיה ראש השב"כ, פתח את נאומו בערבית: "אנחנו רוצים שוויון, שוויון, שוויון". דיסקין הוסיף כי "מדינת ישראל היא מדינת הלאום היהודי, אבל היא לא תהיה כזו אם לא תהיה מדינה דמוקרטית שנותנת שוויון לכל האזרחים".

ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, אמר בנאומו: "מה שהיה פשוט כל כך במגילת העצמאות הושמט במכוון מחוק הלאום, וכחלק מתהליך מתמשך – מדיר מתוכנו את האישה, את הלהט"ב, את הרפורמי, את הקונסרבטיבי, את הצ'רקסי, את הבדואי, את הערבי וכן – גם אתכם, אחינו לדם - הדרוזים". 


"החוק בנוסחו הנוכחי משמעו - מדינת הלאום היהודי אינה מכירה בכל אזרחיה כאזרחים שווים ובעלי זכויות שוות", הוסיף חולדאי. "הוא מעקר את תמצית קיומנו המשותף כאן. וכמו מהלכים רבים שקדמו לו, הוא מרוקן את מושג הישראליות מתוכן. אין יותר עם ישראל, יש רק לאום יהודי. חברי הדרוזים, אל תפלו למלכודת הדבש שהוצעה לכם. זהו עוד ניסיון לפלג, לפצל ולהפריד. לסמן מי בפנים ומי בחוץ, וכל מי שבחוץ – הוא האויב".


יושבת ראש האופוזיציה ציפי לבני אמרה כי אפשר להגיע לאחדות סביב מגילת העצמאות, במקום חוק הלאום. "אנחנו מתחייבים לחוקק את העקרונות החוקתיים שבמגילת העצמאות כחוק יסוד, כך שמדינת ישראל תהיה מדינת הלאום של העם היהודי עם שוויון זכויות לאזרחיה. גם יהודית וגם דמוקרטית".

בחיפה הפגינו כ-200 בני אדם מול ביתו של האוצר משה כחלון נגד חוק הלאום. חברת הכנסת עאידה תומא-סלימאן מהרשימה המשותפת אמרה: "על כולנו לזכור שהשר כחלון ומפלגתו עמדו כתף אל כתף עם הימין הקיצוני כדי להוציא אותנו ממעגל האזרחות השווה. לא נהיה אזרחים רק ביום הבחירות כחלון- נשפוט אותך, ונחשוף את הצביעות שלך".


במקביל, הגישה היום ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל תלונה באו"ם נגד חוק הלאום. בהודעה שפרסמה הוועדה, נאמר כי נציב האו"ם לזכויות מיעוטים הודיע כי יפתח בחקירה. את התלונה הגיש ח"כ יוסף ג'בארין, יו"ר ועדת קשרי החוץ ברשימה המשותפת, וכלל בה הסבר מפורט לסעיפים הגזעניים והמפלים, לדבריו, בחוק: שלילת זכותו של העם הפלסטיני להגדרה עצמית, הפגיעה בשפה הערבית ובזכות לשוויון של הציבור הערבי כמיעוט לאומי עם זכויות קיבוציות, תרבותיות לשוניות ודתיות.

יו"ר ועדת המעקב העליונה, מוחמד ברכה, אמר כי "זה צעד ראשון במישור הבינלאומי נגד חוק הלאום ונגד ממשלת ישראל. נמשיך במגעים עם מוסדות האו"ם והאיחוד האירופי כדי ללחוץ על הממשלה לבטל את החוק הגזעני ששולל את קיומנו ואת זכויותינו במולדתנו ההיסטורית".