t
מחאה נגד חוק הלאום
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

דיכטר מגיב לסערה: "בישראל אין שוויון בין הלאומים"

יוזם חוק הלאום אמר לכאן רשת ב' כי הוא לא רואה דבר הדרוש תיקון, אך הדגיש: "אשמח לקיים דיון ענייני. יש הלימה בין החקיקה לבין מה שהציבור חושב". אחרי עצרת המחאה בתל אביב: נתניהו הודיע על הקמת ועדת שרים "שתוקיר את הקשר המיוחד עם העדה הדרוזית"
בחצי היום
05 באוגוסט 2018
13:16
עודכן ב 13:38

חבר הכנסת אבי דיכטר, יו"ר ועדת חוץ וביטחון ויוזם חוק הלאום אמר היום (ראשון) כי ישב עם כל חברי הכנסת הדרוזים, שאחד מהם, לדבריו, היה חתום עד הישורת האחרונה על החוק. "באיזשהו שלב הצליחו לעשות סיבוב על גבם של בני העדה הדרוזית", אמר דיכטר בריאיון לאסתי פרז בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב'.

האזינו לריאיון:

"מה לעשות, בישראל, כולל בהכרזת העצמאות, אין שום שוויון בין הלאומים – במגילת העצמאות כתוב במפורש: המדינה תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני, לא נכתב שוויון זכויות לאומי", הוסיף יוזם החוק. דיכטר טען כי יש הלימה מלאה בין מה שהכנסת חוקקה לבין מה שהציבור חושב: "גם כשאתה קורא את הסקרים, אפילו בתקשורת שעוינת את חוק הלאום, 61% מהציבור תומכים בחוק".

"אין חוק יסוד שהוא חקוק בסלע", אמר הח"כ לאחר שנשאל על הסיכוי לשנות את החוק, בעקבות המחאה הציבורית שעורר. "אני לא רואה כרגע שום דבר שצריך לתקן בו, אבל אם יבואו אנשים – בין אם מהקואליציה או מהאופוזיציה – עם הצעה, אשמח לקיים דיון ענייני".

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום בישיבת שרי הליכוד כי בכוונתו להקים ועדת שרים "שתוקיר את הקשר המיוחד עם העדה הדרוזית". עוד אמר ראש הממשלה כי מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. "אף אחד לא פגע בזכויות הפרט שיש בישראל. חוק הלאום מעניק זכות אוטומטית ליהודים ורק ליהודים לעלות ארצה. החוק הזה עוזר לטפל בבעית איחוד המשפחות".

אלוף במיל' דני יתום, שהשתתף גם הוא אמש בעצרת אך לא נשא דברים, אמר בריאיון לתכנית "בחצי היום" כי "מדינת ישראל מכבדת את זכויותיהם של כל האזרחים ומקנה שוויון מלא לכל אזרחיה, אך בחוק הלאום הזה יש רק רכיב אחד: מדינת הלאום של העם היהודי. רכיב של מדינה דמוקרטיה, או של שוויון לכל אזרחיה, המופיע במגילת העצמאות, נשמט בכוונת מכוון".

האזינו לריאיון:

עשרות אלפי בני אדם השתתפו אמש בעצרת בכיכר רבין בתל אביב נגד חוק הלאום, תחת הכותרת "למען הדמוקרטיה - נאבקים בחוק הלאום". בנואמים, בין השאר, היו המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית, השייח מוואפק טריף, תת אלוף במילואים אמל אסעד, ממובילי מאבק הדרוזים, ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין ושכיב שנאן, אביו של השוטר כמיל שנאן שנהרג בפיגוע בכותל המערבי לפני שנה. גם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט והרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי נכחו בעצרת אך לא נשאו דברים.

בחיפה הפגינו כ-200 בני אדם מול ביתו של האוצר משה כחלון נגד חוק הלאום. חברת הכנסת עאידה תומא-סלימאן מהרשימה המשותפת אמרה: "על כולנו לזכור שהשר כחלון ומפלגתו עמדו כתף אל כתף עם הימין הקיצוני כדי להוציא אותנו ממעגל האזרחות השווה. לא נהיה אזרחים רק ביום הבחירות כחלון- נשפוט אותך, ונחשוף את הצביעות שלך".

במקביל, הגישה ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל תלונה באו"ם נגד חוק הלאום. בהודעה שפרסמה הוועדה, נאמר כי נציב האו"ם לזכויות מיעוטים הודיע כי יפתח בחקירה. את התלונה הגיש ח"כ יוסף ג'בארין, יו"ר ועדת קשרי החוץ ברשימה המשותפת, וכלל בה הסבר מפורט לסעיפים הגזעניים והמפלים, לדבריו, בחוק: שלילת זכותו של העם הפלסטיני להגדרה עצמית, הפגיעה בשפה הערבית ובזכות לשוויון של הציבור הערבי כמיעוט לאומי עם זכויות קיבוציות, תרבותיות לשוניות ודתיות.

יו"ר ועדת המעקב העליונה, מוחמד ברכה, אמר כי "זה צעד ראשון במישור הבינלאומי נגד חוק הלאום ונגד ממשלת ישראל. נמשיך במגעים עם מוסדות האו"ם והאיחוד האירופי כדי ללחוץ על הממשלה לבטל את החוק הגזעני ששולל את קיומנו ואת זכויותינו במולדתנו ההיסטורית".