ארה"ב: הסנקציות על איראן נכנסות שוב לתוקף

הסנקציות נגד הרפובליקה האסלאמית יגבילו את רכישות הדולרים מצד איראן, המסחר שלה בזהב, פחם וחומרי גלם אחרים לתעשייה. וושינגטון אף הודיעה כי החל מנובמבר מדינות שלא יגבילו את רכישת הנפט מאיראן יהיו חשופות לסנקציות כלכליות
סוכנויות הידיעות
06 באוגוסט 2018
08:27

הסנקציות האמריקניות על איראן יכנסו שוב לתוקף הבוקר (שני), כך הודיע שר החוץ האמריקני מייק פומפאו. לדבריו, להחזרת הסנקציות "חלק חשוב בלחץ על הפעילות האיראנית העוינת", וכי ארצות הברית מתכוונת לאכוף אותן. הסנקציות יגבילו את רכישות הדולרים מצד איראן, המסחר שלה בזהב, פחם וחומרי גלם אחרים לתעשייה. ארצות הברית אף הודיעה כי החל מנובמבר מדינות שלא יגבילו את רכישת הנפט מאיראן יהיו חשופות לסנקציות כלכליות.

טראמפ הודיע על החזרת הסנקציות בעת ההכרזה על פרישת ארצות הברית מהסכם הגרעין בחודש מאי. "בתאוריה, הסכם הגרעין היה אמור להגן על ארצות הברית ובעלות בריתה מפני פצצה. אך במציאות, ההסכם אפשר לאיראן להעשיר אורניום ולהגיע על סף נשק גרעיני", אמר אז הנשיא האמריקני.

גורמים בכירים בישראל העריכו כי סנקציות כלכליות חריפות על איראן, כפי שמקדמת ארצות הברית, עלולה להגביר את ההתנגדות הפנימית באיראן ולערער את משטרה. ההערכה מתבססת על עלייה בהיקף ההפגנות והמחאות ברחבי איראן.

בשבוע שעבר אמר נשיא ארצות הברית כי יהיה מוכן להיפגש בכל מקום ובכל זמן עם נציגי הממשל באיראן. במסיבת עיתונאים בבית הלבן עם ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה אמר טראמפ: "אם איראן ירצו להיפגש איתי, אפגש אתם בלי תנאים מקדימים. אפגש בכל זמן או מקום שירצו, זה לטובת העולם". בתגובה ענו באיראן כי טראמפ אינו ראוי לאמון ולכן טהראן לא יכולה לנהל אתו משא ומתן.