צילום: נתי שוחט, פלאש 90

הצתת המלונית בירושלים: החשוד העיקרי פעל על רקע כספי ורומנטי

במשטרה יגישו היום הצהרת תובע נגד שלושה חשודים, לקראת הגשת כתבי האישום. החשוד העיקרי, תושב מזרח ירושלים בשנות ה-30 לחייו, שיחזר את ההצתה בחקירתו. שני העצורים הנוספים חשודים שסייעו לו
יערה שפירא
06 באוגוסט 2018
10:50

במשטרה יגישו היום (שני) הצהרת תובע נגד שלושה חשודים בהצתת המלונית בירושלים, במסגרת דיון הארכת מעצרם. מהחקירה עלה כי החשוד העיקרי בהצתה, תושב מזרח ירושלים בשנות ה-30 לחייו, ביצע זאת על רקע כספי ורומנטי. 


לפני כעשרה ימים, בשעות הלילה המאוחרות, הוזעקו שוטרים למלונית במרכז העיר בעקבות שריפה שהחלה להתפשט במקום וגרמה לפציעתם של יותר מ-10 בני אדם שפונו לקבלת טיפול רפואי. החשוד העיקרי אותר זמן קצר לאחר מכן והוא נעצר לחקירה, במהלכה שיחזר את ההצתה.

במהלך החקירה עלה החשד כי שני בני אדם נוספים מעורבים באירוע והם נעצרו. על פי החשד, השניים ידעו על כוונת החשוד וקשרו קשר לביצוע עבירה. החשודה, בשנות ה-30 לחייה, ידעה על פי החשד על כוונת החשוד ואף סייעה לו בכך, לפני ההצתה ואחריה. החשוד הנוסף שנעצר ונחקר, בן 22, חשוד בכך שידע על כוונת החשוד העיקרי וגם הוא, על פי החשד, סייע לו להימלט.

אחד העצורים בחקירת הצתת המלונית אמר בשיחה עם כאן חדשות כי לא ידע שיש פצועים באירוע. בריאיון שפורסם בשבוע שעבר בתכנית "בחצי היום" עם אסתי פרז בכאן רשת ב', אמר העצור, שחשוד באי-מניעת פשע ואישתו נעצרה בחשד למעורבות, כי "אלוהים לא מרשה לשרוף אנשים". 

האזינו לריאיון:

"כל מי שאומר שיעשה פיגוע באמת עושה? כל מי שאומר שהוא הולך להתאבד צריך לעצור אותו? אנחנו לא יודעים מה יש לאנשים ולא כל מי שמאיים אני צריך להזמין לו משטרה". עוד הוסיף: "אשתי לא ניסתה לפגוע באף אחד, היא אשה טובה, היא סתם קישרה את עצמה לתיק. צריך לחקור את בעלת המלון, יש לה חשבונות עם המון עובדים שהיא פיטרה".

כשבוע לפני ההצתה הגישו בעלי המלונית תלונה נגד החשוד המרכזי בגין גניבה. עם זאת, המשטרה הוסיפה לחקור גם את החשד כי הרקע להצתה היה לאומני ולא רק סכסוך כספי.

מג'ד ג'עברי, אחיו של החשוד, אישר בשיחה עם כאן חדשות ימים ספורים לאחר האירוע כי אחיו היה באזור בזמן ההצתה, אך הכחיש כי  הוא אשם בשריפה. "הוא לא אדם שיכול לפגוע ככה באנשים, הקשר שלו עם מנהלת המלון היה ממש טוב - כמו ידידים", אמר ג'עברי.

האזינו לריאיון:

ארבעה בני משפחה אחת נפגעו בדליקה שפרצה במלונית. האב פונה מהמקום במצב קשה מאוד לבית החולים הדסה עין כרם והיתר הוגדרו במצב קשה. בני המשפחה סבלו משאיפת עשן וכוויות וארבעתם היו מונשמים ומורדמים.

בנוסף אליהם, אישה בת 40 ושני נערים כבני 13 טופלו במקום ולא נזקקו לפינוי לבית החולים. מחקירת האירוע עלה כי השריפה פרצה במבואה בין הדירות. כוחות המשטרה שהגיעו למקום חסמו את דרכי הגישה כדי לאפשר לכוחות ההצלה לפנות את הנפגעים ולטפל בדליקה. 

סמל שירן לוזון מפקד צוות כבאות והצלה שהיה בין לוחמי האש שחילצו את הלכודים סיפר כי "הוזנקנו לאירוע שריפה מורכבת שהתברר כתופת לכל דבר. מסך האש האדיר שקידם את פנינו בכניסה לבניין, חסם את היציאה מהבניין, וכלא בתוכו את המשפחה שנפגעה ודיירים רבים נוספים. ספגנו כוויות בגוף וציוד המיגון שלבשנו החל לעלות באש, אבל העוצמה של לוחמי האש וחבריי לצוות היתה גדולה יותר".

"למרות הסיכון האדיר, נכנסנו ויצאנו מהדירה ממש בתוך הלהבות כשאנחנו מוציאים בן משפחה אחרי בן משפחה תוך חירוף נפש אדיר, ותוך כדי שאנחנו מגוננים עליהם בגופנו מהחום האדיר הוצאנו אותם לידי אנשי הרפואה שחיכו בחוץ", הוסיף.