לוחם
צילום: אדי ישראל, פלאש 90

בעקבות תאונות האימונים במגלן: שני קצינים יודחו מתפקידם

מפקדי הצוותים שבהם אירעו תאונות האימונים והחיילים נפצעו יודחו לאור חומרת האירועים. האימונים בעוצבת הקומנגו נעצרו, ויצאה הנחיה על ביצוע העמקות מקצועיות, בטיחותיות ונורמטיביות
משה שטיינמץ
06 באוגוסט 2018
23:31

תחקיר שני אירועי הפציעות באימונים ביחידת מגלן, בראשות מפקד עוצבת האש, תת-אלוף ירון פינקלמן, שנחשפו בכאן חדשות, פורסמו הערב (שני). לאור הממצאים החליט מפקד פיקוד צפון אלוף נדב פדן על הדחתם של שני מפקדי הצוותים, סגן ג' וסגן י', מתפקידם ומתן הערה פיקודית למפקד הפלוגה שתחתיו אירעו שתי התאונות, סרן י'.

תחקיר האירוע בו נפצע לוחם במהלך אימון קרב מגע קבע כי הלוחם נפגע כתוצאה מהדגמה במהלך אימון קרב מגע אשר בוצעה בעוצמה וללא ציוד מגן ועל כן לא מקצועית ופסולה. לאחר האירוע נעצרו אימוני קרב המגע עד לביצוע השתלמות מקצועית וריענון הפקודות בקרב המפקדים והמדריכים המקצועיים. בנוסף, נקבעו מנגנוני אישור ופיקוח נוספים לאימוני קרב המגע בעוצבת הקומנדו.


על הדחת סגן ג' שפיקד על הצוות הוחלט לאחר שנמצא כי הקצין פעל באופן שגוי במהלך האימון והתרשל בכך שלא פינה את הלוחם לאחר שנפצע.

תחקיר האירוע השני, בו נפצע לוחם לאחר שקפץ מרכב מסוג האמר עומד למערום שיחים, העלה כי הלוחם נפצע כתוצאה מהקפיצה בסיום אימון. מפקד האוגדה קבע כי מדובר בפעולה פסולה, לא מקצועית, לא ערכית, מסוכנת ושאין בה צורך.

לאחר התחקיר הנחה מפקד האוגדה מספר הנחיות מקצועיות, בהן עצירת האימונים בעוצבת הקומנדו, בדיקה של כלל תיקי התרגילים וביצוע השלמות מקצועיות של התחקיר. בנוסף, הנחה על ביצוע העמקות מקצועיות, בטיחותיות ונורמטיביות בקרב הלוחמים והמפקדים בכלל עוצבת הקומנדו. החזרה לאימונים תתבצע לאחר ביצוע כלל ההנחיות, כל זאת על מנת למנוע אירועים דומים.