ראשי המפלגות החרדיות
צילום: פלאש 90

בג"ץ דחה את ביטול חוק הגיוס לדצמבר

השופטים העניקו למדינה כמחצית מתקופת הדחייה שביקשה כדי לחוקק את החוק, שאמור היה להתבטל כבר בחודש הבא. כעת, יהיו לכנסת כחודשיים להשלים את התהליך עם החזרה מפגרת הקיץ. בכיר באגודת ישראל לכאן חדשות: "ההחלטה לא מרגשת אותנו ולא משנה דבר"
תמר אלמוג ועקיבא ווייס
07 באוגוסט 2018
20:38

בג"ץ נעתר היום (שלישי) לבקשת המדינה ודחה את ביטול חוק הגיוס מהחודש הבא לחודש דצמבר. בקשת המדינה הייתה לקבל דחייה של שבעה חודשים, אך השופטים הסתפקו בכחמצית ממנה, מבלי לנזוף במדינה על עצם הבקשה החריגה.

משמעות הדחייה היא שלכנסת יהיו כחודשיים להשלים את הליך החקיקה עם חזרתה מפגרת הקיץ. הדחייה אמורה להשפיע גם על הבחירות הקרובות, שהסיכויים שיוקדמו לחודש מארס גדלו כעת. סגני השרים יעקב ליצמן ומאיר פורוש, שאיימו להתפטר אם לא תהיה דחייה בביטול החוק, צפויים להישאר בתפקידם בעקבות פסיקת בג"ץ.

גורם בכיר באגודת ישראל הגיב לדחייה מבג"ץ ואמר לכאן חדשות: "ההחלטה של בג"ץ לא מרגשת אותנו ולא משנה דבר. לא יקרה שבחור שיושב ולומד תורה לא יקבל דיחוי מהצבא עם חוק ובלי חוק. מועצת גדולי התורה לא תסכים בשום אופן לחוק שאומר שאם לא עומדים ביעדים חל חוק שירות בטחון על כולם".

חבר ועדת הגיוס, ח"כ אורי מקלב (דגל התורה), הוסיף: "תהליך החקיקה נמצא בסופו, כך שלוח הזמנים החדש יאפשר את סיום חקיקת החוק שעיקרו הכרה בערך ובחשיבות המשך לימוד התורה בארץ ישראל".

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, הפציר בראש הממשלה להשלים את הליך החקיקה: "בג"ץ צודק, אין שום סיבה לאפשר לנתניהו לבזבז זמן נוסף. נתניהו לא זקוק להארכת זמן, הוא זקוק לאומץ. יש לחוקק עכשיו את חוק הגיוס כדי שיותר חרדים יתגייסו, ישרתו וישתלבו בשוק העבודה. שופטי בג״ץ העבירו מסר חד וברור לנתניהו: תפסיק למשוך זמן. אני קורא לראש הממשלה לבלום את הכניעה למפלגות החרדיות ולקדם את ישראל צעד נוסף לשיוויון בנטל".

גורמים בכירים בקואליציה העריכו כבר בחודש שעבר כי החלטת בג"ץ על חוק הגיוס תקבע את מועד הבחירות. הם ציינו אז כי בקואליציה שאפו לקבל דחייה ממושכת מבג"ץ כדי להתמודד עם החוק. לדבריהם, סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן מיהדות התורה העמיד את הקואליציה בפני עובדה ולפיה אם יעבור חוק הגיוס, גם באמצעות רב חיצוני מהאופוזיציה - מפלגתו, אגודת ישראל, תפרוש מהקואליציה.

בתחילת חודש יולי אישרה מליאת הכנסת בקריאה ראשונה את חוק גיוס החרדים ברוב של 63 ח"כים שהצביעו בעד מול 39 מתנגדים. רוב הח"כים החרדים בחרו להצביע נגד החוק, כפי שהודיעו מראש. לאחר אישור החוק סגן השר ליצמן, מסר לראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא אינו מוכן שחוק הגיוס יקודם במושב הכנסת שכבר הסתיים מאז.

השתתפו בהכנת הידיעה: יואב קרקובסקי וזאב קם