רה"מ בנימין נתניהו
צילום: אי-פי

ישראל הזהירה את מנהיגי אירופה: אל תעבדו עם איראן

בכירים בירושלים, בהם ראש הממשלה וראש המוסד, העבירו לאחרונה מסר למקביליהם בבריטניה, צרפת וגרמניה שלפיו חברות אירופיות יפסיקו את פעילותן באיראן בעקבות הסנקציות האמריקניות. לפי גורם ישראלי, גם משרד החוץ האמריקני הזהיר חברות מהשלכות הצעדים נגד טהראן
גילי כהן
07 באוגוסט 2018
22:16

ראש הממשלה בנימין נתניהו, היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת, וראש המוסד יוסי כהן הזהירו בתקופה האחרונה דמויות מפתח באירופה מפני השלכות צעדי הסנקציות של ארצות הברית נגד איראן. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם היום (שלישי) כי שלושת הבכירים העבירו מסר למקביליהם בבריטניה, בצרפת ובגרמניה שלא לעבוד עם איראן.


הבכירים הישראלים הבהירו לאירופים כי הפירמות הגדולות צפויות להחליט על צמצום או על עזיבה מוחלטת של עסקיהן באיראן בשל הסנקציות, בבחינת "הכלכלה תנצח". לדברי בכיר ישראלי, גם משרד של ארצות הברית הזהיר חברות - אל תעבדו עם איראן.

בינתיים, רשימת החברות שעצרו את עסקיהן באיראן מתרחבת ועומדת כבר על יותר מ-100 שהודיעו על צעדים כאלה. לכן, ההערכה היא שהלחץ הכלכלי ברפובליקה האסלאמית, שכבר נותן את אותותיו בדמות הפגנות מחאה, רק יילך ויחריף.


דוברת משרד החוץ האמריקני, הת'ר נאוארט, אמרה הערב במסיבת עיתונאים כי ארצות הברית נחושה להטיל את מלוא כובד משקלה בהחזרת הסנקציות הכלכליות נגד איראן. "נהיה מוכנים לשוב למשא ומתן - רק אם תוצאותיו יהיו זניחה של איראן את שאיפותיה הגרעיניות, את תוכנית הטילים ואת תמיכתה בטרור", הצהירה הדוברת. לדבריה, "אנחנו לא מתביישים לומר שנרצה לראות שינוי בהתנהגות המשטר האיראני, כך שיפנה כספים לבני עמו על חשבון מימון טרור".

בתוך כך, באיחוד האירופי מתכוונים לפצות חברות אירופיות שיסחרו עם איראן ויינזקו בעקבות הסנקציות האמריקניות. שרת החוץ של האיחוד, פדריקה מוגריני, הבהירה כי "אם רוצים שאיראן תמלא את חלקה בהסכם הגרעין - עלינו לקיים את חלקנו". גם האמריקנים עצמם שוקלים להעניק פטורים לכמה חברות ביבשת.