t

יותר מ-180 רקטות שוגרו לעבר ישראל; צה"ל תקף מנהרות טרור בעזה

מטוסי חיל האוויר תקפו במהלך הלילה והבוקר כ-150 מטרות של חמאס ברצועת עזה - נפגעו מנהרות ומתחם צבאי. גורם ישראלי: "חמאס ימשיך לשלם מחיר קשה על מעשיו". הבוקר פגעה רקטה בשדה סולארי באחד מיישובי העוטף - נגרם נזק לרכוש
כתבי כאן חדשות
09 באוגוסט 2018
06:36
עודכן ב 12:25

במהלך הלילה והבוקר (חמישי) שוגרו יותר מ-180 רקטות לעבר שטח ישראל, יותר מ-30 מהן יורטו על ידי סוללת כיפת ברזל. הבוקר נפלה רקטה באחד מיישובי המועצה האזורית שער הנגב ופגעה בשדה סולארי. נגרם נזק לרכוש, אך לא היו נפגעים.


בתגובה לירי הרקטות, שכבר החל אמש, עשרות מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו הלילה והבוקר כ-150 מטרות השייכות לארגון הטרור חמאס ברצועת עזה. דובר צה"ל מסר כי הותקפו מתחם צבאי של גדוד מזרח רפיח, פיר של מנהרת לחימה מערבית לג'באליה ושתי מנהרות לחימה שנמצאות סמוך לחוף במרכז הרצועה, השייכות לחמאס.

שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב ביטל את פגישותיו עם ראשי חמאס בעקבות הירי אל ישראל. גורם ישראלי: "חמאס אחראי למעשי הטרור, וימשיך לשלם מחיר קשה על מעשיו".

הקבינט המדיני-ביטחוני צפוי להתכנס אחר הצהריים לדיון באירועים בדרום, לאחר שבלילה ערכו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן הערכת מצב בקריה בתל אביב, בעקבות ההסלמה. חבר הקבינט, השר יובל שטייניץ, אמר לכאן רשת ב' כי עוד לפני המתקפה הלילה הבינו השרים שישראל ועזה עלולות לפתוח במערכה כבדה ו"נראה שאנו מתקרבים לכך".

בריאיון לשלום קיטל ולנעמה סיקולר האשים שטייניץ את הרשות הפלסטינית בהחרפת המצב בדרום והדגיש כי ישראל אינה מעוניינת במלחמה. מקור פלסטיני אמר ל"כאן חדשות" כי במהלך הלילה ניסתה מצרים להשיג הפסקת אש בין ישראל לחמאס. קודם לכן אמר מקור דיפלומטי פלסטיני כי גם שליח האו"ם לאזור, ניקולאי מלאדנוב, מעורב במגעים.

האזינו לריאיון המלא עם השר יובל שטייניץ:

בעקבות ההסלמה החמיר פיקוד העורף את ההנחיות לתושבי עוטף עזה. בין השאר הוחלט כי לא יתקיימו קייטנות ונאסרה התקהלות של יותר מ-300 איש. מקומות עבודה יפעלו רק אם נמצא במקום מרחב מוגן שניתן להגיע אליו תוך זמן קצר, נאסרה גם העבודה החקלאית ביישובי העוטף. כמו כן, הופסקה תנועת הרכבות בין אשקלון לשדרות רכבות שיגיעו מצפון יסיימו את נסיעתן בתחנת אשקלון, רכבות מדרום יסתיימו בתחנת שדרות. 

גורם צבאי בכיר התייחס להסלמה בדרום ואמר כי "אני לא רואה את סופו של הסבב. תקפנו הלילה תקיפות משמעותיות בעקבות אירוע הירי של שני הצלפים שלשום. חמאס יבין בשעות הקרובות מה שלא הבין בחודשים האחרונים, שלא בטוח שזה הכיוון שהיה נכון לבחור בו. הבוקר הזה חמאס מתרחק מהסדרה והרגעה ומתקרב למערכה שבה יוכה מכה קשה".


ריאיון עם מרים מלכה, תושבת שדרות ששכנה נפצע קשה מפגיעת רקטה בביתו:

"צה"ל מכין ברגעים אלה את המשך התגובה. אני מעריך שבשעות הקרובות יימשך הסבב. אנחנו נשנע לדרום לא מעט כוחות ואם יהיה צורך נפנה יישובים. מצבם של שני מיליון התושבים השבויים תחת שלטונו של חמאס יסבלו מהמשך הרעה במצבם", הוסיף הגורם ואמר כי הורחבה פריסתה של מערכת כיפת ברזל וגויסו מילואים למערך ההגנה האווירית.

האלוף במילואים עמוס גלעד התייחס למאמצים להגיע לרגיעה בין ישראל לחמאס ואמר כי חמאס יסכים להסדרה "רק כשיקבל מכות קשות". בריאיון לתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב' אמר גלעד לליאת רגב כי "חמאס מושפע כשמפעילים עליו עוצמות, ומושפעים עוד יותר כשיש איום עליהם, כי אז לא ישרדו בעזה ובחמסטן".

האזינו לריאיון עם אלוף במיל' עמוס גלעד בכאן רשת ב':

ביישוב במועצה האזורית אשכול נפצעו מנפילת רקטה שני עובדים זרים העובדים במקום. מתחילת המתקפה נפצעו במערב הנגב יותר מ-20 בני אדם, רובם במצב קל וחלקם לקו בחרדה. אמש אותרו בשדרות ארבע נפילות, אחת מהן סמוך לבניין מגורים. פיקוד העורף פרסם הנחיות לתושבים בשל ההסלמה, ותושבים בעוטף הונחו להישאר בקרבת מרחבים מוגנים. 

החממה שנפגעה מירי הרקטה במועצה האזורית אשכול

חמאס דיווח אתמול כי צה"ל תקף עמדה של הארגון ברפיח. בנוסף לכך, תקפו מטוסי חיל האוויר מוצב של המשטרה הימית של חמאס באזור הנמל של עזה. כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו כי שני טילים שוגרו לעבר מוצב פלסטיני בחאן יונס, וכי בוצעה תקיפה במרכז הרצועה, באזור תחנת הכוח של חברת החשמל. משרד הבריאתו בעזה דיווח עד כה על הרוג אחד שישה פצועים בתקיפות צה"ל. בעמוד הטוויטר של הזרוע הצבאית של חמאס נכתב: "בתגובה לתוקפנות הציונית, מטחי רקטות נורו על ידי ההתנגדות הפלסטינית לעבר עוטף עזה".

בהכנת הידיעה השתתפו כרמלה מנשה, איציק זוארץ, משה שטיינמץ, ליאן וילדאו וגילי כהן