t
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בתום הערכת מצב: חזרה לשגרה מלאה בעוטף עזה

ברקע הדיווחים על הפסקת אש וההכחשה הישראלית, קו אשקלון-שדרות של הרכבת חזר לפעילות סדירה והוחלט על שגרה מלאה בנתיבות וביישובי מרכז הנגב. גורמים במערכת הביטחון: המבחן יהיה היום על הגדר. ראש עיריית שדרות: "הפסקת האש היא טעות, נצטרך מבצע"
כרמלה מנשה, איציק זוארץ ועומרי חיים
10 באוגוסט 2018
06:38
עודכן ב 10:22

אחרי לילה שקט בגזרת הדרום: דובר צה"ל הודיע היום (שישי) על חזרה לשגרה מלאה בדרום. מהמועצה האזורית אשכול נמסר כי לאחר הערכת מצב, הוסרו כל ההגבלות על המרחב האזרחי בעוטף עזה.

מוקדם יותר היום פרסם פיקוד העורף הנחיות חדשות לתושבי עוטף עזה,לאחר לילה שקט בדרום ללא אירועים מיוחדים וברקע הדיווחים על הפסקת האש בין ישראל לחמאס. קו אשקלון-שדרות של רכבת ישראל חזר לפעילות. בתום הערכת מצב הוחלט על שגרה מלאה בנתיבות וביישובי מרכז הנגב.


גורמים במערכת הביטחון: השקט ייבחן היום בהפגנות על הגדר

על אף הדיווחים על הפסקת האש, גורמי ביטחון אינם מדברים על הפסקת אש אלא על נצירתה, ושמירה על משוואת "שקט ייענה בשקט". במערכת הביטחון מדגישים כי המבחן יהיה היום על הגדר - כל אירוע יכול להביא לסבב אלימות חדש, שעלול להיות קשה יותר מהקודם. 

כך, בעזה קראו לתושבי הרצועה לצאת ולהשתתף הערב בהפגנות השבועיות לאורך הגבול עם ישראל. דובר חמאס בעזה, חאזם קאסם, אמר היום כי על אף התוקפנות הישראלית האחרונה על עזה, העם הפלסטיני ימשיך לקיים את תהלוכות השיבה עד להשגת מטרותיו, ובראשן הסרת המצור מעל רצועת עזה. "לעמנו יש אורך נשימה והוא ימשיך את המאבק וההתנגדות", אמר קאסם. "בכל פעם מנסה מכונת ההרג הישראלית לשבור את כוח הרצון של עמנו ובכל פעם היא נכשלת. היום עמנו ייצא לתהלוכות השיבה ויעמוד מול מכונת המלחמה של ישראל". 

שרת החוץ הקנדית, קריסטיה פרילנד, התייחסה בחשבון הטוויטר שלה למתיחות בדרום: "קנדה מודאגת בנוגע להסלמה בין ישראל לעזה ומגנה את ירי הרקטות של חמאס לעבר ישראל. ההרג והפציעה של אזרחים חייב להיפסק. קנדה מעודדת את הישראלים והפלסטינים לנסות ולהגיע לפתרון בדרכי שלום"

אמש דיווחו כלי תקשורת כי הושג הסכם הפסקת אש בין ישראל לרצועת עזה, בתיווכה של מצרים. לפי הדיווחים ברשת אל ג'זירה וברשת אנאדול הטורקית - שנסמכה על מקור פלסטיני - הפסקת האש נכנסה לתוקף בשעה 22:45. גם גורם בכיר בחמאס אמר לאתר חדשות המקורב לארגון כי החלה הפסקת אש בין הצדדים. לעומת זאת, גורם ישראלי מכחיש שהושגה הפסקת אש - אך ההבנה בדרג המדיני היא ששקט ייענה בשקט. 

מקור דיפלומטי אמר לכאן חדשות כי התיווך המצרי ושליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלאדנוב הם הביאו להבנות בין ישראל לחמאס על הפסקת אש - החל מחצות.

אתמול אמר מקור ישראלי כי משעות הבוקר התקבלו מערוצי התיווך בקשות להפסקת אש - אבל צה"ל המשיך לתקוף בגלל הירי לדרום, כולל מטרות משמעותיות, בהן הבניין שנהרס כליל. כמו כן, התייעצויות ביטחוניות נוספות צפויות להתקיים גם במהלך סוף השבוע, בהתאם להתפתחויות.

סגן מפקד טייסת "אבירי הזנב הכפול", רב-סרן כ', אמר כי  תקף חיל האוויר יותר מ-150 מטרות לאורך הרצועה: "מחסני אמל"ח, מתחמים צבאיים, מתחמי אימונים, בניין ששימש את חמאס לצרכים צבאיים וחוליות טרור". עוד הוסיף כ' כי צה"ל "ערוך ומוכן להמשך הפעילות אם יידרש".


במהלך אתמול נמשך ירי הרקטות לעבר ישראל. אזעקות נשמעו ביישובים במועצות האזוריות חוף אשקלון, שער הנגב ואשכול. שם הודיעו כי בסריקות ראשוניות שנערכו לא אותרו נפילות בתוך יישובים. במקביל, צה"ל המשיך בתקיפות ברצועת עזה, והודיע כי תקף כ-200 מטרות. הערב התכנס הקבינט המדיני-ביטחוני בקריה בתל אביב לדיון על ההסלמה בדרום. בדרג המדיני מבהירים שאם חמאס ימשיך בירי, הפגיעה בו תהיה כואבת יותר. לצד זאת, גורם ישראלי בכיר אמר כי "חמאס עדיין מעוניין בהסדרה ולא בעימות".