חפש
Languages
צילום: שאטרסטוק

"קולומביה לא שוללת את האפשרות שההכרה במדינה פלסטינית תבוטל"

גורם במשרד החוץ הקולומביאני לכאן חדשות: הנושא נמצא בבחינה מחודשת וכל האפשרויות פתוחות. הגורם אישר כי שר החוץ הנוכחי ושרת החוץ הקודמת שוחחו על עניין ההכרה הפלסטינית, אך לטענתו - בממשל הנוכחי הופתעו מהפרסום על ההכרה
עמיחי שטיין
10 באוגוסט 2018
08:41

גורם במשרד החוץ של קולומביה אמר הבוקר (שישי) לכאן חדשות כי ממשלת קולומביה לא שוללת את האפשרות שההכרה במדינה פלסטינית, שהתקבלה על ידי הממשל הקודם במדינה, תבוטל ימים ספורים לפני כניסתו של הממשל החדש לתוקף. לדברי הגורם, הנושא נמצא בבחינה מחודשת וכל האפשרויות פתוחות.

בנוגע לטענות כי הממשל הנוכחי היה מעורב בהכרה במדינה פלסטינית ואף הביע הסכמה לכך, כפי שנטען על ידי שרת החוץ היוצאת מריה אנחלה הולוגין, אישר הגורם כי שר החוץ הנוכחי ושרת החוץ הקודמת שוחחו על עניין ההכרה הפלסטינית כפי שמשוחחים בחפיפה על נושאים נוספים. עם זאת, הוא טוען כי בממשל הנוכחי הופתעו מהפרסום על ההכרה.

בתוך כך, שגריר ישראל בקולומביה מרקו סרמונטה שוחח עם סגנית נשיא קולומביה. בסיום השיחה נאמר כי "השניים דנו ביחסים בין המדינות, והתקבלה הבטחה מסגנית הנשיא שתעביר את הדאגות הישראליות לנשיא".

אתמול קראה שגרירות ישראל בקולומביה לממשלה בבוגוטה לבטל את הכרתה במדינה פלסטינית. בהודעת השגרירות נכתב כי המהלך מנוגד לקשרים הטובים בין המדינות והדגישו כי ציפו להתראה לפני הודעה כזו. נשיא הקהילה היהודית בקולומביה הוסיף כי מדובר בהתנהלות של "רפובליקת בננות".

"ההחלטה היא בסתירה מוחלטת לאיכות היחסים בין ישראל לקולומביה, והקשרים ההדוקים בין ראש הממשלה לבין נשיא קולומביה החדש איוואן דוקה שהושבע רק השבוע", כתבה השגרירות. "כשהיחסים טובים אנו מצפים להתרעה מראש על החלטה כזאת או אחרת, או שינוי מדיניות - ולכן אנחנו מאוד מופתעים".

ממשלתו של נשיא קולומביה היוצא, חואן מנואל סנטוס, החליטה על הכרתה במדינה פלסטינית ב-3 באוגוסט. רק שלשום, לאחר השבעת ממשלה חדשה בראשונותו של הנשיא איוואן דוקה היא פורסמה בפומבי. שר החוץ של הממשלה החדשה הודיע כי הצעד ייבחן מחדש.