חפש
Languages
נפילת רקטה בשדרות
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש עיריית שדרות: "הפסקת האש היא טעות"

הרגיעה לא מרשימה את ראשי הרשויות בדרום, שדורשים פתרון לסבבי הלחימה החוזרים ונשנים. אלון דוידי הבהיר: "נצטרך להגיע למבצע". יו"ר ועד נתיב העשרה זעמה: "מזלזלים בנו, אנחנו בחוסר ודאות". ראש מועצת שדות נגב: "המשך טרור העפיפונים הוא הפסקת אש? רקטה אחת ביום זה בסדר?"
איציק זוארץ
10 באוגוסט 2018
11:24

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, הגיב היום (שישי) לרגיעה מול עזה ואמר כי הוא מתנגד להפסקת האש עם חמאס, עליה דווח אמש. "אני מבין את הרצון להגיע למשא ומתן, אבל לדעתי הפסקת האש היא טעות", אמר דוידי. "נצטרך להגיע למבצע, למגר את הטרור הזה. המלחמה לסירוגין לא בריאה לנו ולא בריאה למדינת ישראל".

גדי ירקוני, ראש מועצת אשכול, אמר כי הוא מקווה שבתום המתיחות יגיע הסדר ושקט ארוך טווח. "המעברים החדים משגרה לחירום משפיעים משמעותית על תושבי עוטף עזה", אמר ירקוני. "אנו מצפים מהממשלה שכל הסדר רגיעה שמתגבש עם רצועת עזה יכלול גם הסדר כלכלי והשקעה משמעותית ביישובי העוטף, שתאפשר לנו את המשך הפיתוח ואת חיזוק ההתיישבות לצד הגבול".

תמיר עידאן, ראש מועצת שדות נגב, ביקש להבהיר כי איש לא עידכן את ראשי הרשויות והתושבים על הפסקת האש. הם שמעו על כך מחמאס. "ברור לחלוטין שהפסקת האש הזו לא מביאה איתה תקוות גדולות לשקט ארוך טווח כי אין כאן שום רתיעה של חמאס מהמהלכים האחרונים. עובדה שהוא זה שיוזם וקובע מתי תתחיל לחימה ומתי היא תסתיים. החמאס שולט באש וגם בהפסקת האש. האם המשך טרור העפיפונים והבלונים הינו בגדר הפסקת אש? האם ירי של רקטה אחת ביום זה בסדר? 

אנו מצפים לאחת משתי האפשרויות - או מבצע צבאי שיכריע את החמאס, או הסדר מקיף וארוך טווח שיכלול את כל סוגי הטרור ואת כל הארגונים ויבטיח הפסקת ההתעצמות הצבאית של הארגון".

שי חג'ג', ראש מועצה אזורית מרחבים, אמר כי התושבים מצפים מהממשלה להביא סוף לטרור מעזה, באמצעות הסכם מדיני או מהלך צבאי. "אם נצטרך להיגרר להסלמה נוספת, אנחנו כעורף ניתן את הזמן לבצע את העבודה. אנחנו פה כדי ליישב את הנגב, נישאר כאן גם אחרי החמאס".


ראש עיריית באר שבע, רובי דנילוביץ', אמר בריאיון לתוכנית "הבוקר הזה" עם בני טייטלבאום בכאן רשת ב', כי שגרת האזעקות בדרום היא מציאות בלתי אפשרית. "דינו של פצמ"ר לעבר עוטף עזה - דינו כטיל שנורה לעבר תל אביב או באר שבע", אמר דנילוביץ'. "אין פה אזרחים סוג א' או סוג ב', לכולם מגיע שקט וגם ילדי עוטף עזה ושדרות צריכים לחיות חיים נורמליים".

שר החקלאות אורי אריאל התייחס גם הוא בתוכנית "הבוקר הזה" לאירועי הימים האחרונים בדרום, ואמר כי ההרתעה הישראלית לא עושה רושם על חמאס. "הצד השני לא נרתע, אלא להיפך. יש תהליך לא טוב, לאורך שנים, שפוגע בתושבי ישראל ובכבוד המדינה ואין סיבה", אמר אריאל. "אנחנו יכולים וצריכים להכריע את החמאס. אני לא מבין את ההתנהלות של שר הביטחון".

"פשוט בושה, מזלזלים בנו", כתבה מעין שניאור, יו״ר ועד מושב נתיב העשרה. "המושב נראה הבוקר כמו כפר רפאים, בגלל הצהרות חסרות אחריות כאלה ואחרות רוב המשפחות ברחו, נותרו רק החקלאים שלא יכולים לעזוב וגם להם נאמר שאם יעבדו - האחריות מוטלת עליהם".

"הילדים שלנו כבר יותר מחודשיים בחרדות, ביטול ימי הולדת ברגע האחרון, ביטול חוגים, ארועי קיץ ופעילויות, סגירת הפעוטון והגנים, סגירת הבריכה... ומחר כולנו שוב, כמו בכל שבת, בחוסר ודאות. חיים משישי לשישי בהתאם לצעדות ולבלונים. לצערנו אנו למודי ניסיון ושכנינו מחשבים בצורה מדויקת ומתזמנים את הירי הרקטי בדיוק בזמנים שילדינו חשופים ליציאה או חזרה מהמסגרות. עד שסוף סוף חשבתי שהולכים לעשות סוף שוב קיבלנו הפסקת אש מדומה לעוד יום, יומיים, שלושה. פשוט בושה".

אמש דיווחו כלי תקשורת כי הושג הסכם הפסקת אש בין ישראל לרצועת עזה, בתיווכה של מצרים. לפי הדיווחים ברשת אל ג'זירה וברשת אנאדול הטורקית - שנסמכה על מקור פלסטיני - הפסקת האש נכנסה לתוקף בשעה 22:45. גם גורם בכיר בחמאס אמר לאתר חדשות המקורב לארגון כי החלה הפסקת אש בין הצדדים. לעומת זאת, גורם ישראלי מכחיש שהושגה הפסקת אש - אך ההבנה בדרג המדיני היא ששקט ייענה בשקט. 


מקור דיפלומטי אמר לכאן חדשות כי התיווך המצרי ושליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלאדנוב הם הביאו להבנות בין ישראל לחמאס על הפסקת אש - החל מחצות.

מקור ישראלי אמר כי משעות הבוקר התקבלו מערוצי התיווך בקשות להפסקת אש - אבל צה"ל המשיך לתקוף בגלל הירי לדרום, כולל מטרות משמעותיות, בהן הבניין שנהרס כליל. כמו כן, התייעצויות ביטחוניות נוספות צפויות להתקיים גם במהלך סוף השבוע, בהתאם להתפתחויות.