חפש
Languages
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

בכירים ישראלים: לא מחויבים להפסקת האש, נגיב על כל פעילות טרור מעזה

גורמים ישראלים הבהירו שפעילות מצד חוליית מפריחי עפיפונים או ירי יגררו תגובה מכוחות הביטחון. מקור דיפלומטי: אירועי השעות הקרובות יהיו משמעותיים לבחינת המשך המגעים בין ישראל לחמאס. בחמאס קראו לתושבי עזה להגיע להפגנות על הגדר היום: "נמשיך לקיים את תהלוכות השיבה עד להסרת המצור על הרצועה"
עומרי חיים וגילי כהן
10 באוגוסט 2018
14:29

בכירים בישראל הבהירו היום (שישי) למצרים ולשליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, כי למרות השקט בדרום - ישראל לא מחויבת להפסקת האש. לדבריהם, מערכת הביטחון תגיב כלפי כל פעילות טרור שתהיה מרצועת עזה, בין אם מדובר בירי לעבר שטח ישראל או במפריחי עפיפונים. לדברי מקור דיפלומטי, אירועי הימים הקרובים ובייחוד השעות הקרובות יהיו משמעותיים לבחינת המשך המגעים בין ישראל לחמאס.

מוקדם יותר היום קראו בחמאס לתושבי עזה להפגין היום סמוך לגדר המערכת. דובר חמאס בעזה חאזם קאסם, אמר הבוקר כי על אף התוקפנות הישראלית האחרונה על עזה, העם הפלסטיני ימשיך לקיים את תהלוכות השיבה עד להשגת מטרותיו. בראשן - הסרת המצור מעל רצועת עזה. "לעמנו יש אורך נשימה והוא ימשיך את המאבק וההתנגדות בכל צורותיה עד שישיג חירות, עצמאות וזכות לחיים של כבוד", אמר קאסם.

עוד הוסיף דובר חמאס בעזה כי "בכל פעם מנסה מכונת ההרג הישראלית לשבור את כוח הרצון של עמנו ובכל פעם היא נכשלת. היום עמנו ייצא לתהלוכות השיבה ויעמוד מול מכונת המלחמה של ישראל". 

אמש דיווחו כלי תקשורת כי הושג הסכם הפסקת אש בין ישראל לרצועת עזה, בתיווכה של מצרים. לפי הדיווחים ברשת אל ג'זירה וברשת אנאדול הטורקית - שנסמכה על מקור פלסטיני - הפסקת האש נכנסה לתוקף בשעה 22:45. גם גורם בכיר בחמאס אמר לאתר חדשות המקורב לארגון כי החלה הפסקת אש בין הצדדים. לעומת זאת, גורם ישראלי הכחיש שהושגה הפסקת אש - אך ההבנה בדרג המדיני היא ששקט ייענה בשקט. 


בשבוע שעבר התקהלו כ-8,000 פלסטינים בחמישה מוקדים לאורך הגבול, הפרו את הסדר, הבעירו צמיגים וניסו לחבל בגדר. לפי משרד הבריאות בעזה, פלסטיני אחד נהרג ו-80 נפצעו מאש צה"ל. מספר מפגינים אף חצו את גדר המערכת בדרום הרצועה, השליכו מטען ובקבוקי ותבערה וחזרו לשטחה. בתגובה, תקף טנק של צה"ל עמדת תצפית של חמאס ברצועה. 

בהפגנות בגבול הרצועה השתתפו גם מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, וכן חברי משלחת חמאס בחו"ל. חבר הלשכה המדינית של חמאס בחו"ל חוסאם בדראן אמר בנאום שנשא בעזה כי פלסטין היא "מהים ועד הנהר" וכי הפלסטינים לא ירימו דגל לבן. "אנחנו רוצים להסיר את המצור מעל רצועת עזה ונקריב את המחיר לשם כך", אמר בדראן.