חפש
Languages
התפרעויות בגבול עם רצועת עזה
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

שני פלסטינים נהרגו בהפרות סדר אלימות בעזה

אלפי פלסטינים הגיעו לכמה מוקדים לאורך גדר הגבול. חלקם מבעירים צמיגים וכמה נערים ניסו לחתוך את הגדר. משרד הבריאות בעזה דיווח גם על 307 פצועים
נמרוד ליכטנשטיין ודנה בן שמעון
10 באוגוסט 2018
16:37
עודכן ב 20:31

כ-9,000 פלסטינים הגיעו היום (שישי) לחמישה מוקדים לאורך גדר הגבול ברצועת עזה. חלקם התפרעו – השליכו בקבוקי תבערה ומטענים, יידו אבנים לעבר הכוחות והגדר והבעירו צמיגים. כוח של צה"ל זיהה ניסיון לחצות את הגדר ומדובר צה"ל נמסר כי מספר מחבלים השליכו רימון לעבר כוח בצפון הרצועה – לא היו נפגעים. משרד הבריאות בעזה דיווח על שני הרוגים ועל 307 פצועים.


בתגובה להשלכת הרימון, תקף צה"ל באמצעות טנק עמדה של חמאס. בתגובה לאירועים האלימים על הגדר מגיב הצבא בירי ובאמצעים לפיזור הפגנות. המוקדים לאורך הגבול אליהם התכנסו המפגינים - ג'בליה, אלבוריג', רפיח וחאן יונס. דווח כי כמה נערים חתכו חלקים מגדר התיל באזור חאן יונס.

גם טרור ההצתות ממשיך ובמהלך היום הוצתו שש שריפות כתוצאה מבלוני תבערה ששוגרו אל ישראל. מכבאות והצלה נמסר כי כל השריפות נמצאות בשליטה.


על אף שהושגה הפסקת האש והוכרז על ידי דובר צה"ל על חזרה מלאה לשגרה, גורמי ביטחון אינם מדברים על הפסקת אש אלא על נצירתה, ושמירה על משוואת "שקט ייענה בשקט". במערכת הביטחון הדגישו כי המבחן יהיה היום על הגדר - "כל אירוע יכול להביא לסבב אלימות חדש, שעלול להיות קשה יותר מהקודם". 

בעזה קראו לתושבי הרצועה לצאת ולהשתתף הערב בהפגנות השבועיות לאורך הגבול עם ישראל. דובר חמאס בעזה, חאזם קאסם, אמר כי על אף התוקפנות הישראלית האחרונה על עזה, העם הפלסטיני ימשיך לקיים את תהלוכות השיבה עד להשגת מטרותיו, ובראשן הסרת המצור מעל רצועת עזה.

"לעמנו יש אורך נשימה והוא ימשיך את המאבק וההתנגדות", אמר קאסם. "בכל פעם מנסה מכונת ההרג הישראלית לשבור את כוח הרצון של עמנו ובכל פעם היא נכשלת. היום עמנו ייצא לתהלוכות השיבה ויעמוד מול מכונת המלחמה של ישראל". 

במהלך הלילה והבוקר של אתמול שוגרו יותר מ-180 רקטות לעבר שטח ישראל, יותר מ-30 מהן יורטו על ידי סוללת כיפת ברזל. ירי בוצע גם לעבר באר שבע. בתגובה לירי הרקטות, שכבר החל שלשום בערב, עשרות מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו כ-150 מטרות השייכות לארגון הטרור חמאס ברצועת עזה. דובר צה"ל מסר כי הותקפו מתחם צבאי של גדוד מזרח רפיח, פיר של מנהרת לחימה מערבית לג'באליה ושתי מנהרות לחימה שנמצאות סמוך לחוף במרכז הרצועה, השייכות לחמאס.

בשבוע שעבר התקהלו כ-8,000 פלסטינים בחמישה מוקדים לאורך הגבול, הפרו את הסדר, הבעירו צמיגים וניסו לחבל בגדר. לפי משרד הבריאות בעזה, פלסטיני אחד נהרג ו-80 נפצעו מאש צה"ל. מספר מפגינים אף חצו את גדר המערכת בדרום הרצועה, השליכו מטען ובקבוקי ותבערה וחזרו לשטחה. בתגובה, תקף טנק של צה"ל עמדת תצפית של חמאס ברצועה.