הפצצה של צה"ל בעזה
צילום: אי-פי

גורמים מדיניים: "לא הסכמנו להפסקת אש כי הדרישה להפסיק את טרור ההצתות לא נענתה"

גורמים מדיניים הבהירו שחמאס הפסיק את האש באופן חד-צדדי וישראל לא מחויבת לה. נודע כי צה"ל גייס חיילי מילואים ותגבר את הגבול עם הרצועה בעקבות ההסלמה בימים האחרונים. גורם בכיר הבהיר: "אין הסדרה בלי השבת השבויים והחללים"
יואב קרקובסקי, גילי כהן וכרמלה מנשה
10 באוגוסט 2018
22:20

גורמים מדיניים בישראל הבהירו היום (שישי) כי לא הסכימו להפסקת האש עם חמאס משום שהדרישה להפסיק עם טרור ההצתות, שנמסרה עם שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב, לא נענתה. נאמר כי חמאס הפסיק לירות באופן חד-צדדי וכי כדי לקבוע שיש הפסקת אש צריך הסכמה ישראלית, אותה הגורמים מכחישים.עוד נאמר על ידי גורמים מדיניים כי עילת ההתחממות בגזרת הדרום היא עצירת המשכורות שמעבירה הרשות הפלסטינית לפקידי ממשל של חמאס. בישראל מאמינים שהלחץ הבינלאומי על אבו מאזן יפעל ויגרום לו לשלם את המשכורות ואם לא, "הסבב הבא קרב". נכון לעכשיו, אבו מאזן לא נכנע ללחץ ועדיין מסרב לשלם את המשכורות.

בעקבות ההסלמה בימים האחרונים, נודע כי צה"ל גייס חיילי מילואים ותגבר את הגבול עם הרצועה. צה"ל ערוך למבצע נוסף בעזה כבר ארבע שנים, מאז צוק איתן, ומוכן להיכנס לרצועה ברגע שיידרש.

במהלך התקיפות של חיל האוויר בעזה, אחת המטרות שהופצצו היה בניין בן חמש קומות, שלדעת גורם מדיני בכיר היה "גורם משנה משחק". במערכת הביטחון העריכו היום כי חמאס יצמצם את פעילות הטרור, בניסיון לפתור את מצוקת המשכורות. גורם ביטחוני הבהיר: "לא אנחנו התחלנו בסבב הזה, אלא חמאס. נפעל בהתאם להתפתחויות בשטח".

בתוך כך, התייחס גורם מדיני בכיר לדיוני ההסדרה ברצועת עזה ואמר כי אין סיכוי להסדרה שלא כוללת את שחרור השבויים וגופות חללי צה"ל הדר גולדין ואורון שאול. עוד אמר הגורם כי הסדרה תציל את חמאס ובלי זה, צפוי שיקרוס בתוך כמה חודשים.


צה"ל אישר היום  לפרסם כי פרס סוללה של כיפת ברזל במרכז הארץ. הבוקר, אחרי לילה שקט בגזרת הדרום, הודיע דובר צה"ל על חזרה לשגרה מלאה בדרום.

במהלך הלילה והבוקר של אתמול שוגרו יותר מ-180 רקטות לעבר שטח ישראל, יותר מ-30 מהן יורטו על ידי סוללת כיפת ברזל. ירי בוצע גם לעבר באר שבע. בתגובה לירי הרקטות, שכבר החל שלשום בערב, עשרות מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו כ-150 מטרות השייכות לארגון הטרור חמאס ברצועת עזה. דובר צה"ל מסר כי הותקפו מתחם צבאי של גדוד מזרח רפיח, פיר של מנהרת לחימה מערבית לג'באליה ושתי מנהרות לחימה שנמצאות סמוך לחוף במרכז הרצועה, השייכות לחמאס.