חפש
Languages
צילום: אי-פי

דיווח: איראן ערכה ניסוי בטילים בליסטיים

ברשת פוקס דווח כי בשבוע שעבר ערכו האיראנים ניסוי ראשון מזה שנה בטילים בליסטיים. גורמי ביטחון מעריכים כי מדובר בצעד מחאה על הסנקציות האמריקניות, שנכנסו השבוע לתוקף
ערן סיקורל וסוכנויות הידיעות
11 באוגוסט 2018
07:04

רשת פוקס דיווחה הלילה (שבת) כי איראן ערכה בשבוע שעבר ניסוי ראשון מזה שנה בטילים בליסטיים. במהלך תרגיל חיל הים האיראני שוגר טיל קצר-טווח לעבר ספינה במצר הורמוז, במים הטריטוריאליים של איראן. גורם אמריקני העריך כי מדובר במחאה על הסנקציות האמריקניות, שנכנסו השבוע לתוקף.


ביום שני הודיע שר החוץ האמריקני מייק פומפאו כי הסנקציות האמריקניות על איראן נכנסו שוב לתוקף. לדבריו, להחזרת הסנקציות "חלק חשוב בלחץ על הפעילות האיראנית העוינת", וארצות הברית מתכוונת לאכוף אותן.

הסנקציות מגבילות את רכישות הדולרים מצד איראן, ואת המסחר שלה בזהב, פחם וחומרי גלם אחרים לתעשייה. ארצות הברית אף הודיעה כי החל מנובמבר, מדינות שלא יגבילו את רכישת הנפט מאיראן יהיו חשופות לסנקציות כלכליות.

בהודעה מטעמו, הוסיף נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שהוא פתוח לדון עם האיראנים בניסוח הסכם גרעין חדש. בכיר בממשל האמריקני התייחס לחידוש הסנקציות ואמר כי בדרך זו מקווה וושינגטון להניא את טהראן מתמיכה בטרור – ולחזור לשולחן הדיונים.

לפי ההערכות בקהילת המודיעין הישראלית, הסנקציות האמריקניות יובילו לשינוי המדיניות של משטר האייתוללות. בקהילה אף מגלים אופטימיות בנוגע לאפשרות שייחתם הסכם גרעין חדש עם איראן. מדובר בהסכם שיכלול לא רק את תכנית הגרעין האיראנית אלא גם את עצירת פעילותה במזרח התיכון, בלימת פיתוח הטילים הבליסטיים שלה ושיפור זכויות האדם במדינה.

טראמפ הודיע על החזרת הסנקציות בעת ההכרזה על פרישת ארצות הברית מהסכם הגרעין בחודש מאי. "בתיאוריה, הסכם הגרעין היה אמור להגן על ארצות הברית ובעלות בריתה מפני פצצה. אך במציאות, ההסכם אפשר לאיראן להעשיר אורניום ולהגיע על סף נשק גרעיני", אמר אז הנשיא האמריקני.