חפש
Languages
נשיא טורקיה ארדואן
צילום: אי-פי

ארדואן: "אם ארה"ב לא תשנה כיוון - נחפש חברים אחרים במקומה"

במאמר שפרסם ב"ניו יורק טיימס", אמר הנשיא הטורקי כי ארצות הברית חייבת לזנוח את הרעיון שהיחסים בין שתי המדינות יכולים להיות א-סימטריים. ביום שלאחר החמרת הסנקציות האמריקניות על טורקיה, שתי חברות בנייה במדינה הפסיקו לשלם משכורות לעובדים
מואב ורדי
11 באוגוסט 2018
10:27

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, תקף אתמול (שישי) את מדיניות ממשלו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ברקע המתיחות בין שתי המדינות. במאמר שפרסם בעיתון האמריקני "ניו יורק טיימס", מאיים ארדואן לפנות לבעלי ברית אחרים: "ארצות הברית חייבת לזנוח את הרעיון שהיחסים בינינו יכולים להיות א-סימטריים, ולהבין כי לטורקיה יש אלטרנטיבות", כתב הנשיא הטורקי. "אם ארצות הברית לא תשנה את הכיוון הנוכחי של חד-צדדיות וחוסר כבוד כלפי טורקיה, נתחיל לחפש חברים ובני ברית חדשים במקומה".

במקביל, ענף הבנייה בטורקיה, אחד ממנועי הצמיחה העיקריים של המשק במדינה, מראה סימני מצוקה. ברשתות החברתיות מדווחים כי חברת הבנייה "רנסאנס", המעסיקה כ-2,500 עובדים ובונה כעת גם בארמון הנשיאות באנקרה, הפסיקה את עבודותיה ושלחה את עובדיה לחופשה ללא תשלום. כמו כן, מדיווחים עולה כי גם חברת הבניה "גוריס", שהייתה אחת הגדולות בטורקיה, הפסיקה לשלם משכורות לעובדיה.


אתמול נפלה הלירה הטורקית בשיעור של 19% עם הכרזת טראמפ על החמרת הסנקציות האמריקניות על טורקיה. בציוץ בחשבון הטוויטר שלו כתב הנשיא האמריקני: "אישרתי הכפלה של מכסי פלדה ואלומיניום נגד טורקיה. המכס על אלומיניום יהיה 20% ועל הפלדה 50%". טראמפ התייחס ליחסים המתוחים בין המדינות וציין "היחסים שלנו עם טורקיה לא טובים כרגע".

בתגובה, החליטו הבנקים בטורקיה להפסיק את המסחר של המטבע באינטרנט, לאחר שמוקדם יותר אתמול פחתה הלירה בשיעור של 5% לעומת הדולר. ארדואן הפציר בתומכיו להחליף זהב, דולרים וכסף בלירה טורקית כתגובה לעיצומים הכלכליים על המדינה. עוד אמר הנשיא הטורקי כי ארצו "לא תפסיד במלחמה כלכלית", וכי "בריונות, סחיטה ואיומים לא יעבדו".

בהודעה של משרד החוץ הטורקי נכתב כי טורקיה שומרת לעצמה את הזכות להגיב על הכפלת המכסים האמריקניים, כפי שעשתה עד היום. שר המסחר הטורקי קרא לטראמפ לחזור לשולחן הדיונים ואמר כי המשבר הנוכחי ייפתר באמצעות דיאלוג ושיתוף פעולה.

בשבוע שעבר הטילה ארצות הברית סנקציות על טורקיה בעקבות מעצרו במדינה של הכומר האמריקני אנדרו ברונסון. ברנסון נעצר בטורקיה לפני כשנתיים והואשם בסיוע לארגונו של איש הדת הגולה פתולה גולן, שלדברי אנקרה עמד מאחורי הניסיון הכושל להפיל בכוח את שלטון ארדואן. הוא שוחרר אתמול למעצר בית.