קורבין בטקס הזיכרון
צילום: דיילי מייל

תיעוד: קורבין בטקס לזכר רוצחי הספורטאים במינכן

העיתון הבריטי "דיילי מייל" פרסם תמונות מ-2014 של מנהיג מפלגת הלייבור בהן הוא עומד סמוך לקברי שלושה פלסטינים, חברי ארגון "ספטמבר השחור". מקורביו של קורבין מכחישים וטוענים שנכח בטקס להנצחת זכרם של 47 פלסטינים שנהרגו בהתקפת חיל האוויר בתוניס ב-1985
מואב ורדי
11 באוגוסט 2018
12:34

העיתון הבריטי "דיילי מייל" פרסם אמש (שישי) תמונות של מנהיג מפלגת הלייבור הבריטית, ג'רמי קורבין, משנת 2014 בהן הוא נראה עומד סמוך לקברים ואנדרטה של שלושה פלסטינים. השלושה, חברי ארגון "ספטמבר השחור", קשורים לתכנון רצח הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן.

קורבין בטקס ההנצחה ב-2014

מקורביו של קורבין מכחישים וטוענים שנכח בטקס להנצחת זכרם של 47 פלסטינים שנהרגו בהתקפת חיל האוויר בתוניס ב-1985. קורבין עצמו כתב על כך בעבר. הדיילי מייל טוען שעל פי התמונות, קורבין עומד סמוך לקברי אנשי ספטמבר השחור, בעוד שהמצבה של הרוגי 1985 נמצאת כ-15 מטרים ממנו. 

בתחילת החודש התנצל קורבין על כך שהשתתף באירוע לזיכרון השואה בשנת 2010, שבו נשמעו אמירות אנטישמיות. "אני מתנצל על החששות והחרדות שנגרמו", אמר קורבין. ההתנצלות באה לאחר תלונה של ארגון בריטי ששמו "מאבק באנטישמיות" לוועדת השוויון וזכויות האדם בממלכה.

באירוע נאם ניצול השואה האיו מאייר, שביקר בחריפות את ישראל וטען כי היא מנצלת ומשתמשת בשואה כדי "להצדיק פשעים נגד הפלסטינים". מאייר האשים את ישראל כי היא רוצה לעורר אנטישמיות בעולם כדי "לעודד יהודים נוספים להגר לישראל".

קורבין כתב בתגובה לתלונה נגדו כי השתתף באירוע זיכרון "לעולם לא עוד – עבור אף אחד" שהדברים נאמרו בו מפי הנואם הראשי - ניצול שואה יהודי מאושוויץ. "בעבר, בחיפוש אחר צדק ושלום עבור הפלסטינים בישראל/פלסטין, השתתפתי באירוע עם אנשים שאת השקפותיהם אני דוחה לחלוטין", הוסיף יו"ר הלייבור.

יו"ר ארגון "המאבק באנטישמיות", גדעון פלטר, אמר כי "הראיות מעידות מעבר לכל ספק שג'רמי קורבין אנטישמי ומפלגת הלייבור הפכה לאנטישמית". פלטר אמר עוד כי הבעיה היא לא אדם אחד, אלא תנועה שלמה שחטפה את המפלגה האנטי-גזענית והשחיתה אותה עם "ריקבון גזעני".

יממה לפני כן, קראו חברים במפלגת הלייבור הבריטית להשעות את חבר המפלגה פיטר ווילסמן, לאחר שהוקלט מאשים את "היהודים הפנאטים" כי הם ממציאים טענות לאנטישמיות במפלגה. בהקלטה, שפרסם העיתון "ג'ואיש כרוניקל", נשמע ווילסמן אומר בשיחה סגורה כי אותם יהודים "יכולים בקלות לזייף (מידע) ברשתות החברתיות".

"חלק מהאנשים האלה בקהילה היהודית תומכים בטראמפ", האשים ווילסמן, הנחשב לאחד מתומכי היו"ר ג'רמי קורבין, בפגישה שנערכה מוקדם יותר החודש. "הם פנאטים של טראמפ וכל השאר". בהמשך, הוא הצהיר כי לא יקבל "הטפות מפנאטים של טראמפ", שלדבריו "ממציאים טענות בלי שום הוכחות כלל".

"אני חושב שאנחנו צריכים לשאול את הרבנים – איפה ההוכחות שלכם לקיומה של 'אנטישמיות חמורה ונרחבת' במפלגה הזו?", המשיך חבר הלייבור. בעיתון שפרסם את דבריו ציינו כי במפלגה בדקו את ההתבטאויות בעקבות הפרסום, אך הסתפקו בהתנצלות מצד ווילסמן ולא נקטו צעדים נוספים בעניינו.