צילום: תומר נויברג, פלאש 90

זחאלקה: אנחנו מוכנים למות למען פלסטין - אבל מתנגדים לאלימות

בריאיון לערב ערב בכאן 11, התעמת הח"כ עם שני ערבים ישראלים שהשתתפו בעצרת וקראו לדו-קיום. "יש השפלה בכך שערבי נאלץ להרים את דגל ישראל, לקבל את זה שהוא נחות", טען זחאלקה. ד"ר סעד אבו עיסא השיב: "הרשימה המשותפת לא מייצגת אותנו בכלל"
ערב ערב
13 באוגוסט 2018
14:56

ח"כ גמ'אל זחאלקה (הרשימה המשותפת) אמר אתמול (ראשון) כי הסיסמה "בדם ואש נפדה את פלסטין" שנשמעה בעצרת המחאה נגד חוק הלאום - אינה קריאה לאלימות. "המשמעות היא 'אני מוכן למות'", הסביר זחאלקה. "בדם שלי אפדה את פלסטין, לא בדמם של אחרים. אנחנו מתנגדים לאלימות, אנחנו קורבנות שלה".

בריאיון לתכנית "ערב ערב" בכאן 11, הבהיר חבר הכנסת כי הוא שמח על כך שהונף דגל פלסטין בעצרת ערביי ישראל נגד חוק הלאום במוצאי שבת. "טוב שהיה דגל, שאנשים יתרגלו לכך שיש עם פלסטיני. זו הזהות שלנו. אני חושב שיהודים נאורים ושפויים צריכים להרים את הדגל הזה כאות סולידריות עם המדוכאים הפלסטינים".

בהמשך הצטרפו לריאיון אמירה זידאן, פעילת שלום וד"ר סעד אבו עיסא שהשתתפו גם הם בעצרת המחאה. "ראינו בכיכר קומץ, 10-15 צעירים שנופפו בדגל פלסטין", שחזרה זידאן. "אני, כאמא לארבעה ילדים, הייתי שם וחיפשתי דגל ישראל כדי להראות את הצעקה שלי לבנימין נתניהו, לאורן חזן, למירי רגב - כל מי שמנסה להפריד בין שתי האוכלוסיות"

"לקחתי את דגל ישראל ואת דגל פלסטין מיהודיה שהייתה שם, ואמרתי בצורה ברורה לשני הצדדים - אנחנו כאן כדי לבטל את חוק הלאום ולא כדי לשרת את הימין הקיצוני. אנחנו יחד, ערבים ויהודים".

"מדינת ישראל היא מדינה יהודית ואני רק מבקש ורוצה - תנו לי את הזכויות שלי", אמר ד"ר אבו עיסא. "אני רוצה שהדו-קיום יימשך כמו שהוא, בלי הסתה משום צד".

ח"כ זחאלקה טען שיש בדברים אלה השלמה עם אפליה: "יש השפלה בכך שערבי נאלץ להרים את דגל ישראל, אנשים עושים את זה מתוך פחד. זה דגל הדיכוי. תחת הדגל הזה גורשו פלסטינים ועזה הופצצה. אדם צריך לשאוף להיות שווה לאחרים. לקבל את זה שאתה נחות - זו קטסטרופה. אני רואה בזה כישלון שלי שאנשים מדברים ככה".

"הרשימה המשותפת לא מייצגת אותנו בכלל", ענה אבו עיסא. "לא חנין זועבי ולא אחמד טיבי. תנו לי לחיות בשלום ובכבוד, יהודים וערבים".

רבבות השתתפו במוצאי שבת בעצרת המחאה נגד חוק הלאום, שיזמה ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל במהלך העצרת, שכונתה ברשתות "אם כל ההפגנות". המשתתפים צעדו מכיכר רבין ועד לרחבת מוזיאון תל אביב, שם הגיעה העצרת לסיומה לאחר כמה נאומים.

כבר בתחילת ההפגנה נרשם עימות בין מפגינים בנוגע להנפת הדגל הפלסטיני בהפגנה. רבים מהמפגינים קראו לביטולו המוחלט של החוק, ומפגינים אחרים קראו להתפטרותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, כשהקריאות "ביבי הביתה" נשמעו בעת צעדת המפגינים לכיוון המוזיאון.