אריאל שרון בירושלים
צילום: פלאש 90

האזינו: שרון לפני ההכרזה על ההתנתקות – "לא מתכוון לעקור שום יישוב יהודי"

בדצמבר 2013, שלושה שבועות לפני ההודעה על התכנית לפינוי גוש קטיף, התחייב ראש הממשלה המנוח להרחיב את הבנייה ולא לפנות יישובים. "אין לשמועות האלה כל יסוד", אמר, "אנחנו לא הורסים, אלא בונים"
אסף פוזיילוב
15 באוגוסט 2018
18:38

בהקלטה מלפני ההכרזה על תכנית ההתנתקות, נשמע ראש הממשלה המנוח אריאל שרון מבטיח לא לפנות יישובים – פחות מחודש לפני ההודעה על פינוי גוש קטיף בדצמבר 2003. במהלך סיור שקיים בבאר שבע, הבטיח שרון דווקא להרחיב את הבנייה בתשובה לשאלה שהפנה אליו העיתונאי משה פריאל.

האזינו להקלטה של אריאל שרון: 

"אדוני ראש הממשלה, העיתון הבריטי Foreign report פרסם אתמול, ואני מצטט: 'במידה וימשכו הפיגועים, יש בכוונתך להגיב בצורה קשה ביותר נגד הפלסטינים, ולמחרת לעקור התנחלויות, בעיקר בחבל עזה'. מה תגובתך?", שאל פריאל.

"תראה, תרשה לי להתייחס לחלק השני", השיב שרון. "אני לא מתכוון לעקור שום יישוב יהודי, ולכן כל מפיצי השמועות האלה למיניהן, אין להן כל יסוד... אני נמצא כאן עם שר הבינוי, עם סגן שר הבינוי, מנכ"ל הבינוי, הכול בינוי... לא הורסים, אלא בונים", הבטיח לפני ההודעה על ההתנתקות.

היום לפני 13 שנים החלה חלוקת צווי הפינוי לתושבי גוש קטיף ובכך החל ביצועה של תכנית ההתנתקות, שבמסגרתה פונו כ-8,500 איש מבתיהם. בתוך שמונה ימים פינתה ישראל יישובים מרצועת עזה, וכן ארבע התנחלויות מבודדות מצפון השומרון.