חפש
Languages
חוף עזה
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

הסכם עם חמאס: ישראל דורשת לבדוק את הספינות שייכנסו לעזה

בירושלים מתכוונים לדון בסוגיה רק בשלבים מתקדמים יותר ובתנאי להתקדמות במו"מ על השבת האזרחים וגופות החיילים. בחודשים האחרונים ניתק חמאס את קשריו עם שלוחת דאעש בסיני, הנלחמת בצבא מצרים
גילי כהן, גל ברגר ורועי שרון
16 באוגוסט 2018
21:05

ישראל מציבה קו אדום ודורשת בידוק ישראלי של כל ספינה שתיכנס לעזה - כך פורסם הערב (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. עם זאת, בירושלים מתכוונים לדון בסוגיה רק בשלבים מתקדמים יותר של המגעים העקיפים עם חמאס, בתנאי שיימשך השקט ותושג התקדמות במשא ומתן על השבת האזרחים וגופות החיילים המוחזקים בעזה.


המסר הועבר גם למתווך במגעים, ראש המודיעין המצרי עבאס כאמל, שביקר בישראל ונועד עם שורת בכירים ישראלים. בין השאר, נפגש כמאל עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם היועץ לביטחון לאומי. מקורות בישראל ודיפלומטים זרים מסרו כי במסגרת המגעים נבחנת גם אפשרות שנמל במצרים ישמש את תושבי הרצועה.

בחודשים האחרונים ניתק חמאס את קשריו עם שלוחת דאעש בסיני, הנלחמת בצבא מצרים, ועל פי פרסומים זרים - הדבר נעשה גם בסיוע ישראלי. הקשר של חמאס עם מחוז סיני כלל הברחת אמצעי לחימה וסיוע רפואי לפעילי המחוז.

בתוך כך, בחמאס הכחישו את הדיווח הבוקר בערוץ הלבנוני אל-מיאדין על הפסקת אש בת שנה, כולל הקמת נתיב ימי בין עזה לקפריסין בפיקוח ישראלי. גם בג'יהאד האסלאמי אמרו שהשיחות בקהיר עדיין לא הסתיימו.

מקור בחמאס אמר לכאן חדשות שהמצרים מעדכנים את הארגון בתוצאות השיחות שקיים ראש המודיעין המצרי עם בכירים בישראל, והם ימתינו לתשובת חמאס בנושא. בינתיים, ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן זועם בעודו רואה את היחס שחמאס זוכה לו. בכיר ברשות הפלסטינית טוען שמצרים, במהלכים הנוכחיים שלה, פוגעת במוטיבציה של חמאס ללכת לקראת פיוס עם הרשות הפלסטינית.


מחר צפויה כמדי יום שישי הפגנה גדולה בגבול עזה. במערכת הביטחון מקווים שחמאס ירסן את המפגינים כדי לא לגלוש לאלימות. עם זאת, בצה"ל לא לוקחים סיכונים ופורסים כוחות לאורך  גדר המערכת, בדומה להיערכות מדי יום שישי.