ולדימיר פוטין וחסן רוחאני
צילום: אי-פי

בולטון לכאן חדשות: "שני הצדדים יצטרכו להסכים על מחיר ההכרה בי-ם"

אחרי הצהרת הנשיא על "המחיר הגבוה יותר שישראל תצטרך לשלם", היועץ האמריקני לביטחון לאומי הבהיר כי לא חל שינוי במדיניות הממשל. "כאיש של עסקאות, טראמפ היה מצפה שהפלסטינים יבקשו לקבל משהו. הנשיא עדיין רואה את ההכרה בירושלים כדבר הכי טבעי שיכול להיות", אמר בולטון במסיבת עיתונאים בבירה
עמיחי שטיין
22 באוגוסט 2018
08:24
עודכן ב 11:04

היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית, ג'ון בולטון, אומר הבוקר (רביעי) כי ישראל והפלסטינים יצטרכו להסכים במשא ומתן ביניהם מה המחיר שצריך להיות בעבור כל דבר. בתשובה לשאלת כאן חדשות במסיבת עיתונאים שקיים בירושלים הסביר בולטון את דברי נשיא ארצות הברית דונלד  טראמפ הלילה ואמר כי לא מדובר בשינוי מדיניות: "הנשיא עדיין רואה את ההכרה בירושלים בירת ישראל הדבר הטבעי ביותר שיכול להיות. מדובר לא רק בצעד חיובי בעבור ישראל אלא גם בעבור הפלסטינים", אמר בולטון.

"כאיש עסקאות הנשיא היה מצפה שבעקבות ההכרה האמריקנית יבואו הפלסטינים ויגידו לאמריקנים: "אוקיי, לא השגנו את זה, צריך לקבל משהו אחר". הנשיא, מבחינתו, הוריד את ירושלים מסדר היום ולכן זאת התוצאה הצפויה, הסביר היועץ בולטון. הוא התייחס לתוכנית השלום של ממשל טראמפ ואמר כי העבודה עליה נמשכת: "יש התייעצויות גדולות אבל אין שום החלטה על מתי תוכרז התוכנית". הוא הדגיש כי חלה התקדמות גדולה בעניין. 

בנושא הנוכחות האיראנית בסוריה אמר היועץ: "פוטין הסביר לנו שהאינטסרים האיראנים בסוריה לא תואמים את האינטרסים הרוסים והוא היה שמח לראות את הכוחות האיראנים בחזרה באיראן, אך הוא אינו יכול לעשות זאת בעצמו". בולטון אמר כי שינוי המשטר באיראן אינו מדיניות אמריקנית. "האיראנים יודעים שאנחנו מצפים מהם שיהיו מוכנים להסכים לתנאים. אם לא, נטיל עליהם צעדים חריפים שלא יוכלו להשיג נשק גרעיני".

בריאיון הלילה לסוכנות הידיעות רויטרס התייחס ג'ון בולטון להוצאת הכוחות האיראניים משטח סוריה ואמר כי נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הבהיר כי הוא אינו יכול לגרום להוצאת הכוחות. "רוסיה תקועה בסוריה, והיא רוצה שמדינות אחרות ישלמו על שיקום המדינה", הצהיר בולטון.

לדברי היועץ, ישנה נוכחות אמריקנית בסוריה בשל הימצאות כוחות איראניים באזור, כמו גם חמושים של דאעש. כשנשאל בנושא, הוא הבהיר שהממשל בוושינגטון כלל אינו דן בהכרה של ארצות הברית על ריבונות ישראלית ברמת הגולן. "שמעתי את הרעיון, אבל לא התקבלה שום החלטה בעניין", הוא הוסיף.

בולטון אמר בריאיון כי החזרת העיצומים נגד איראן השפיעה יותר מכפי שצפה. לדבריו, הוא מצפה ממדינות אירופה "להחליט אם הן עושות עסקים עם איראן, או עם ארצות הברית". הבכיר האמריקני התייחס גם להתערערות היחסים בין ארצות הברית לבין טורקיה, והבהיר כי המשבר בין המדינות יכול להסתיים מיד אם אנקרה תשחרר את הכומר אנדרו ברנסון ממעצר בית.

בתחילת השבוע נפגש ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם בולטון במעונו בירושלים. בפתח הפגישה, אמר נתניהו ליועץ האמריקני לביטחון לאומי כי הוא מצפה לשוחח עמו על הדרכים להמשיך לבלום את התוקפנות של איראן ולהבטיח שלעולם לא יהיה ברשותה נשק גרעיני. בולטון השיב כי תוכנית הגרעין ותוכנית הטילים של איראן ניצבות בראש רשימת האתגרים של ישראל וארצות הברית.

עוד לפני הפגישה, אמר בולטון כי מטרת ארצות הברית, ישראל ורוסיה היא הוצאת הכוחות האיראניים מסוריה ועיראק וסיום התמיכה האיראנית בחיזבאללה. בריאיון לרשת ABC, האמריקנית שצולם בישראל, נשאל בולטון אם הוא סומך על נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין בכל הקשור להוצאת איראן מסוריה. על כך השיב כי הנשיא פוטין היה כן במה שאמר לנשיא טראמפ: "הוא אמר שאין לו את אותו האינטרס כמו לאיראן בסוריה".