אבו בכר אל-בגדאדי
צילום: אי-פי

ברקע השמועות על מצבו הבריאותי: מנהיג דאעש בקלטת ראשונה זה שנה

ארגון הטרור פרסם הקלטה לכאורה של אל-בגדאדי בפעם הראשונה מאז ספטמבר 2017. הוא קרא למחבלים לא לוותר על אף פיסת אדמה בסוריה ו"לשחוט כל חילוני וכל כופר שנלחם באללה". המנהיג אף התייחס לסנקציות של ארה"ב על טורקיה כדי להוכיח שהקלטת אותנטית
רועי קייס
22 באוגוסט 2018
22:23

ארגון הטרור "המדינה האסלאמית" פרסם הערב (רביעי) קלטת שמע, שאורכה יותר מ-54 דקותף של מנהיגו, אבו בכר אל-בגדאדי, לכאורה, על רקע הדיווחים על מצבו הבריאותי הרעוע. זוהי קלטת השמע הראשונה של המנהיג מאז ספטמבר 2017. הוא קרא למחבלי הארגון בעיראק להמשיך לבצע פיגועים.

אל-בגדאדי פנה למחבלים בארגון בסוריה, בעיראק, בסיני, בתימן, בלוב ובמקומות אחרים וניסה לעודד את רוחם. "שאפו על הניצחון כשאתם מתאמצים. ייחלו למות קדושים כשאתם מגלים סבלנות ושימו את מבטחכם במי שבידיו הכול", אמר המנהיג.

מנהיג המדינה האסלאמית בירך את מחבלי הארגון שמבצעים פיגועים בשם הארגון ב"ארצות הצלב" והפציר בהם להמשיך. "כדור חודר או דקירה בקרביים, פיצוץ מטען חבלה באדמתכם שווה לאלף פיגועים בעבורנו, ואל תפקירו את הדריסות בכבישים", אמר אל-בגדאדי לאנשיו.

"תנו למלחמה שלכם את הכבוד הראוי לה כדי שהצלבנים והכופרים ייצלו באשה שלה", המשיך המנהיג וקרא לתומכי הארגון "לשחוט כל חילוני וכל כופר שנלחם באללה". אל-בגדאדי ביקש מאנשי התקשורת של הארגון להשקיע יותר מאמץ: "עזרו לאחים שלכם שנמצאים בעבודה".

הוא קרא לכל בעלי התפקידים בשורות הארגון – רופאים, אנשי ביטחון ואחרים - להמשיך בדרך הג'יהאד ולהיזהר ממי שמנסה ליצור פילוג בשורותיהם. בקלטת, פנה אל-בגדאדי למחבלים וביקש מהם לא לוותר על אף פיסת אדמה בסוריה.

במהלך ההקלטה דיבר המנהיג על הסנקציות שמטילה ארצות הברית על טורקיה, בין היתר בשל מעצרו של הכומר האמריקני האוונגליסטי אנדרו ברונסון, שהואשם כי היה קשור לניסיון ההפיכה בטורקיה ביולי 2016. התייחסות זו נועדה להראות שהקלטת אותנטית.

אל-בגדאדי טען כי ארצות הברית נמצאת "במצב הכי גרוע בהיסטוריה המודרנית שלה כפי שהפוליטיקאים והבכירים שלה מצהירים". לדברי מנהיג דאעש, המצב של ארצות הברית מעיד שהיא ברת חלוף. הוא הוסיף לטעון כי האמריקנים מתחרטים על הכספים הרבים שהם משקיעים וככל שהיקף הג'יהאד עלה, אז כך גם המאמץ הקדחתני של ארצות הברית לנסות לדחוק אותו לשוליים - מה שגרם לכך שמשאביה הכספיים בוזבזו.

בתחילת יולי הודיע דאעש כי בנו של אל-בגדאדי נהרג בלחימה בעיר חומס שבמערב סוריה. על פי ההודעה, הבן נהרג בהתנגשות עם כוחותיו של נשיא סוריה בשאר אסד וכוחות רוסיים. בפברואר דווח כי מנהיג דאעש נפצע לפני יותר משנה ונאלץ להעביר את ההנהגה לאדם אחר למשך תקופה מסוימת.

בקלטת הקודמת שפרסם אל-בגדאדי לאחר דיווחים על מותו, אמר כי "על חיילי המדינה האיסלאמית להבעיר את השטח בכל מקום", וקרא "לכל המוסלמים להמשיך בפעולותיהם ובג'יהאד. "הגיע הזמן לשאת את הדגל ולהקריב את הנפש למען אללה", אמר אז.

אל בגדאדי נולד ב-1971 בסמארה שבעיראק, למד באוניברסיטה האיסלאמית בבגדד וכשמלחמת המפרץ השנייה פרצה ב-2003 הוא שימש כאיש דת במסגד. בתחילת המלחמה החל להוביל קבוצות אסלאמיות קיצוניות והחל להתקדם בתפקידי דת שונים בשלוחת אל קאעידה בעיראק עד שבמאי 2010, מונה למנהיג הארגון במדינה, הוביל אותו לכיוונים של הקמת חליפות דתית ו"זכה" לכך שארצות הברית הציבה פרס של עשרה מיליון דולר על ראשו.

במהלך מלחמת האזרחים בסוריה דאעש החל להרחיב את פעילותו מעיראק למדינה השכנה, זאת למרות התנגדות גורמים בכירים באל קאעידה. באפריל 2013 הכריז על איחוד בין ארגונו לבין השלוחה הסורית, ג'בהת אל נוסרה תחת השם החדש "המדינה האסלאמית בעיראק והלבנט" (ראשי תבות של דאעש).

ביולי 2014 הופץ סרטון, שבו אל-בגדאדי תועד לראשונה, כשהוא מוביל תפילה במסגד א-נורי בעיר מוסול וקרא לכלל המוסלמים להצטרף אליו בהקמת החליפות האסלאמית. בשנים האחרונות היו דיווחים רבים על פציעתו ואפילו מותו בניסיונות התנקשות שונים שהובילו גורמים שונים. ב-16 ביוני 2017 דיווח משרד ההגנה הרוסי כי אל בגדאדי נהרג במהלך תקיפה אווירית על כינוס גדול של הארגון בעיר א-רקה.

תגיות:
דאעש