אבו מאזן
צילום: אי-פי

קרבות הירושה: בכירים בפתח אוגרים נשק ליום שאחרי אבו מאזן

המועמדים השונים מגייסים חמושי תנזים שיעמדו לצידם, ומגבשים בסיסי כוח לקראת המאבק. מטרתם היא לחזק את מעמדם ברשות הפלסטינית, ולא להשתלט בכוח על התפקיד. לפי ההערכות רג'וב נחשב המועמד המוביל לרשת את אבו מאזן
גל ברגר
23 באוגוסט 2018
06:59

בכירי הפתח ממשיכים להיערך למאבקי הירושה על תפקיד יושב ראש הרשות הפלסטינית, שייפתחו בתום תקופת אבו מאזן בתפקיד. המועמדים השונים לתפקיד החלו לצבור נשק לקראת המאבק, ולאחרונה החלו לגייס פעילי תנזים חמושים שיעמדו לצידם תמורת כסף, טובות הנאה ובריתות שונות שיחזקו את מעמדם ברשות. זאת בזמן שעדיין לא ברור האם המחליף יהיה אדם אחד או מועצת הנהגה שתתפוס את המושכות, ולו לתקופת ביניים עד לקיום בחירות. 

לפי הערכות שונות ג'יבריל רג'וב הוא המועמד המוביל להחליף את אבו מאזן. אך ישנם שמות בולטים נוספים שעוסקים בגיוס חמושים וכסף, לקראת המאבק על התפקיד. בין היתר מוזכרים תוופיק טיראווי שהיה ראש המודיעין הפלסטיני בגדה, מאג'ד פרג' ראש המודיעין הפלסטיני המכהן ובעל בריתו - מחמוד אל-עאלול, סגן ראש הפת"ח.

הבכירים כורתים בריתות גם בתוך הנהגת הארגון, לקראת המאבק. כך שכיום רג'וב ניצב בראש מחנה אחד, ומנגד עומדים פרג' ואל-עאלול. שמותיהם של מוחמד דחלאן ומרוואן ברגותי מוזכרים אף הם במסגרת ההכנות לקרבות הירושה. בסיסי הכוח המתגבשים לא נועדו כדי להשתלט צבאית על הרשות הפלסטינית, אלא לחזק את מעמדם של הבכירים בכל משא ומתן שייפתח על התפקיד.

ברמאללה שוררת אווירה של סוף עידן אבו מאזן, שגברה מאז החל להתאשפז בבית החולים בתדירות גבוהה. בפעם האחרונה, לאחר שהות ממושכת בת יותר מעשרה ימים בבית החולים ברמאללה בחודש מאי האחרון, אמר אבו מאזן לבכירי הפתח כי הוא שמח שהעניינים התנהלו כסדרם בהיעדרו. לדבריו, "זו בושה שמדינה נשענת על אדם אחד. אם הוא הולך, אז כל המדינה צריכה להיהרס? ברור שלא".