הנרצחים מהחברה הערבית שלשום (מימין): מחמוד חג'אג',

מאמר בעיתון ערבי על האלימות במגזר: "אנו אלה ששופכים לשווא את דמינו"

מאמר דעה יוצא דופן באתר העיתון "כול אלערב", היוצא לאור בנצרת, מטיל את האחריות לאלימות ברחוב הערבי על החברה עצמה. שלשום נורו למוות זוג בטירה, ואדם נוסף נהרג בג’סר א-זרקא
ערן זינגר
01 בספטמבר 2018
09:51

מאמר ביקורת חריף ויוצא דופן שפורסם הבוקר (שבת) באתר העיתון הערבי "כול אלערב", היוצא לאור בנצרת, מטיל על החברה הערבית את האחריות המלאה לריבוי מעשי הרצח והאלימות ברחוב הערבי, וסבור כי אי אפשר להאשים את הממשלה ואת המשטרה. העיתונאית מראם עוואוודה כתבה: "גם אם תעקוב המשטרה אחר כל פושע, יימשכו מעשי הרצח והאלימות". לדבריה, "אי אפשר להאשים את המשטרה בחוסר האנושיות ובאובדן המוסריות של החברה הערבית".


"כרגיל, נצא לגנות את המעשים, נכריז על שביתת מחאה, נפגין מול המשטרה ונאשים אותה במתרחש", כתבה עוואוודה, "אבל אם לא נשים קץ לכאוס של הפצת הנשק, נמשיך לשוטט בתוך נהרות של דם ובביצות הפשע והשחיתות. סלחו לי בני עמי, אבל אנו אלה ששופכים לשווא את דמינו, אנו הורגים אחד את השני, אנו יורים אלה על אלה בכל יום, אנו אלה שמחנכים את ילדינו לטינה, לשנאה ולאלימות! האחריות היא שלנו!". המאמר התקיף מתווסף לשיח ברשתות החברתיות של החברה הערבית בארץ, שבו עולה ביקורת פנימית חריפה על האלימות המשתוללת, בעקבות מעשי הרצח האחרונים.

בלילה שבין חמישי לשישי נורו למוות שלושה בני אדם מהחברה הערבית. מחמוד חג'אג' (20) וארוסתו רימא אבו חי'ט (20) נורו למוות מירי בכניסה לעיר טירה. בנוסף, פייסל רדאד (33) נהרג מירי בכפר ג’סר א-זרקא, ועוד שלושה בני אדם נפצעו. אדם שנמלט ולאחר מכן נעצר על ידי המשטרה, חשוד שירה עבר קבוצת אנשים שישבה סמוך לאחד הבתים בכפר.

יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה, אמר בעקבות הירי כי "בזמן שארדן רוצה לחלק נשקים לכל חפץ, החברה הערבית מדממת. אין עדות קשה ועצובה יותר להזנחת המשטרה בטיפול בנשק הבלתי חוקי וכנופיות הפשע. בזמן שאנחנו נאבקים לבטחוננו, בטחון ילדינו, במשרד לביטחון פנים משחקים בנשק חם". ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) האשים אף הוא את המשטרה: "שלושת מקרי רצח הלילה בטירה ובג’סר א-זרקא הם ההוכחה להשתוללות הפשיעה וכלי הנשק ביישובים הערביים. מקור הנשק העיקרי הוא הברחות מבסיסי הצבא. משטרת ישראל והצבא נושאים באחריות להמשך ההברחות והתוצאה: יותר מ-1260 מקרי רצח. יש לעצור את ההברחות ויש עדות יותר לגדוע את גל הפשיעה הפוגע בכולנו".