צילום: שאטרסטוק

מה הקשר? העלייה בתחלואה בקדחת הנילוס נעוצה בהתחממות הגלובלית

המשרד להגנת הסביבה הסביר שההתפשטות של הקדחת, שגבתה את חייהם של שלושה עד כה בארץ, היא כתוצאה מההתחממות הגלובלית. קדחת מערב הנילוס היא מחלה נגיפית שמועברת על ידי עקיצה של יתושים
מערכת כאן חדשות
02 בספטמבר 2018
15:17

במשרד להגנת הסביבה הסבירו כי התפשטות קדחת הנילוס המערבי, שגבתה כבר את חייהם של שלושה בני אדם בישראל, היא תוצאה של ההתחממות הגלובלית. לפי הערכות במשרד, ההתחממות היא שמביאה איתה עלייה בכמות היתושים שמעבירים את המחלה בין בני האדם.

קדחת מערב הנילוס היא מחלה נגיפית שמועברת על ידי עקיצה של יתושים. במחקרים שנערכו נמצא קשר בין התחממות מזג האוויר לעלייה בשיעור התחלואה. 80% מהחולים לא מרגישים שהם חלו, 19% חולים עם חום וכאבי ראש ואילו אצל 1% מהחולים המחלה מסתבכת. אנשים שלהם מערכת חיסונית מוחלשת, נמצאים בסכנה גדולה יותר.

זמן הדגירה של המחלה בבני אדם הוא בין שלושה ל-15 ימים. לעיתים המחלה תהיה מלווה בכאבי ראש, בחום, בבחילות, בכאבי בטן, בפריחה בעור, בשלשולים ובהתנפחות בלוטות הלימפה. שיעור התמותה מהמחלה עלול להגיע עד כדי 15%. כיום אין טיפול יעיל בקדחת ולכן הדרך למנוע את המחלה היא בעיקר מניעה – הפחתת אוכלוסיית היתושים והתגוננות מפני העקיצות.