ג'סר א-זרקא
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

"טוב לממסד בישראל שהמגזר הערבי ייהרס טוטאלית"

ברקע אירועי הרצח האחרונים בחברה הערבית, אימאם המסגד הגדול בלוד, השייח יוסוף אלבז, טען כי למשטרה יש אינטרס לא לפענח את הפשעים: "אנחנו לא מאמינים באף אחד במדינה". ראש מועצה ממונה לשעבר בטובא-זנגרייה תא"ל במילואים צביקה פוגל: "כמות הנשק הקיימת במגזר הערבי – שווה לכמות הנשק שיש לחמאס"
מערכת כאן חדשת
02 בספטמבר 2018
16:46

ברקע ארבעת אירועי הרצח בבמגזר הערבי בסוף השבוע האחרון, אשר מצטרפים לעשרות אירועי אלימות קשים במגזר בשנה האחרונה, גורמים בחברה הערבית טוענים כי האחראים לתופעת האלימות במגזר הם המשטרה והממסד. דברים קשים אמר היום (ראשון) אימאם המסגד הגדול בלוד, השייח יוסוף אלבז, בריאיון לאסתי פרז, בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב'. "אני טוען שלממסד בישראל טוב להרוס את התשתית המוסרית בחברה הערבית. טוב להם שהמגזר הערבי ייהרס טוטאלית. מי שבהנהגה הערבית לא אומר את זה - משקר".

האזינו לריאיון עם השייח יוסוף אלבז בכאן רשת ב':

השייח אלבז הוסיף: "מדוע בכל מדינה בעולם, כשיש פשיעה בהיקף כזה, יש מי שמטופל בזה פרט למגזר הערבי בישראל? למה בכל העולם יש גורמי אכיפת חוק, חוץ מאשר במגזר הערבי בישראל? אם החברה האלימה במגזר הערבי תפנה את הנשק למוסדות המדינה, או ליהודים שהולכים ברחוב, מה יקרה? אני מבטיח שהנשק ייאסף תוך 48 שעות.

"כמובן שגם אנחנו אשמים בחברה הערבית. אבל מעבר לזה שאנחנו אשמים, גם אין מדינה שתאכוף את החוק. אין מקרה שבו ערבי רוצח יהודי והמשטרה לא מפענחת את הפשע. למשטרה ולממסד יש אינטרס לא לפענח את הפשעים בתוך המגזר הערבי, כי הם רוצים להרוס טוטאלית את החברה הערבית. זה משרת את חוק הלאום, שאולי הוא חוק חדש בכנסת אבל לא חדש הלכה למעשה".

בסיום דבריו אמר האימאם מלוד: "אנחנו לא מאמינים יותר בממסד כולו – לא בממשלה, לא במשטרה, לא בשב"כ וגם לא בבתי המשפט. אנחנו לא מאמינים באף אחד במדינה הזאת. נקודה".

האזינו לריאיון עם תא"ל במילואים צביקה פוגל בכאן רשת ב':

ראש מועצה ממונה לשעבר בטובא-זנגרייה תא"ל במילואים צביקה פוגל גם התייחס היום לנושא, וטען כי גורם משמעותי לתופעת האלימות במגזר הערבי הוא כמות הנשק המצויה ביישובים הערביים. בריאיון לתוכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב' אמר פוגל: "אם זה לא יהיה משהו מערכתי לא יהיה לזה פתרון. צריך לגייס כוחות משטרתיים וצבאיים ולעבור בית-בית". הוא הוסיף כי "כמות הנשק הקיימת במגזר הערבי – שווה לכמות הנשק שיש לחמאס".

הלילה עצרה המשטרה שלושה אנשים בחשד למעורבות בקטטה שבה נדקר למוות יונתן נוויסרי, תושב ריינה בן 23. נוויסרי הובהל במצב קשה לבית החולים האיטלקי בנצרת, שם נקבע מותו. הרקע לקטטה שפרצה בריינה הוא ריב בין נהגים על שימוש בדרך. שלושת החשודים שנעצרו הם תושבי הכפר.

בלילה שבין חמישי לשישי נהרגו שלושה אנשים נוספים מהמגזר. מחמוד חג'אג' וארוסתו רימה אבו ח'יט, בני זוג בני 20 מטירה, נורו למוות בכניסה לעיר ופייסל רדאד, בן 33 מג'סר א-זרקא, נורה למוות סמוך לביתו בכפר.

המשטרה חושדת כי מחמוד חג'אג' נורה על רקע נקמה שקשורה לאירוע פלילי שהתרחש לפני ארבעה חודשים. חג'אג מוכר למשטרה, שמעריכה כי ארוסתו נקלעה לאירוע הירי בטעות והיא כלל לא מעורבת.

פייסל רדאד נורה על רקע פלילי ובאירוע הירי נפצעו קל שלושה אנשים. החשוד שנמלט ירה לעבר קבוצת אנשים שישבה סמוך לביתו של הנרצח. ‏לפי נתוני "מרכז העוצמה החברתית", התרחשו השנה 863 אירועי ירי במגזר הערבי ובסך הכל נרצחו במהלך השנה 34 בני אדם באירועים דומים, בהם שמונה נשים.