דוטרטה נוחת בישראל
צילום: משרד החוץ

ביקור היסטורי: נשיא הפיליפינים דוטרטה נחת בישראל

השר קרא קיבל את פניו של הנשיא מעורר המחלוקת בנתב"ג בשם הממשלה. משם המשיך דוטרטה לאירוע בהשתתפות 1,500 חברים מהקהילה הפיליפינית בישראל והתקבל בתשואות. מקורבו של הנשיא: "הוא מאמין שישראל היא מקום מעולה לרכוש ממנו נשק"
עמיחי שטיין
02 בספטמבר 2018
21:41

נשיא הפיליפינים, רודריגו דוטרטה, נחת הערב (ראשון) בישראל לביקור רשמי בן ארבעה ימים, הראשון של נשיא פיליפיני בארץ. את פניו של הנשיא קיבל בשם הממשלה שר התקשורת איוב קרא.

1,500 חברים מהקהילה הפיליפינית בישראל קיבלו את פניו של דוטרטה במלון רמאדה בירושלים. בנאומו הודה דוטרטה לממשלת ישראל על שהזמינה אותו, ואמר כי הוא שם לו למטרה לשפר את התנאים של הפיליפינים בישראל, וכי הוא מעוניין בדיאלוג עם הממשל הישראלי בנושא. בנוסף, כינה דוטרטה את פעילי זכויות האדם "טיפשים".

עוד אמר הנשיא הפיליפיני כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הוא חבר טוב שלו, בעוד הנשיא לשעבר ברק אובמה הוא אדם קר. עם זאת, דוטרטה ניצל את ההזדמנות כדי להתנצל בפני אובמה על אמירתו: "שילך לגהינום" ועל כך שקילל את הנשיא לשעבר. בנוגע להתבטאותו האחרונה, שלפיה במקום שבו יש נשים יפות יש מקרי אונס רבים, אמר הנשיא כי "מדובר בבדיחה. חופש הביטוי בדמוקרטיה".


מקורב לנשיא אמר לכאן חדשות כי דוטרטה מאמין שישראל היא מקום מעולה לרכוש ממנו נשק כדי לשדרג את הצבא והמשטרה. הגורם סירב לאשר אם יהיו עסקאות כאלה, אך רמז כי "אפשר להגיד שאנחנו תמיד על המשמר, והנשיא תמיד מחפש לרכוש חומרה צבאית".

עוד הוסיף הגורם כי כל ראשי מערכת הביטחון של הפיליפינים יהיו בביקור, בהם היועץ לביטחון לאומי, השר לבטחון פנים, וראשי מחוזות שמתמודדים עם טרור ובעיות בתחום ביטחון הפנים. עוד הוסיף כי יערכו שיחות בנושאי ביטחון ובטחון פנים וכי אנשי מערכת הביטחון יפגשו עם גורמים בצה"ל.

עוד אומר הגורם כי המטרה בביקור הוא לשפר את היחסים עם ישראל ואת שיתוף הפעולה הביטחוני בין המדינות: "אנחנו יודעים שלישראל יש אותם התמודדויות כמונו – גם בביטחון פנים וגם בתחום הצבאי , במיוחד במלחמתנו נגד דאע"ש".

במהלך הביקור ייפגש דוטרטה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, עם נשיא המדינה ראובן ריבלין ועם חברים בקהילה הפיליפינית בישראל. דוטרטה אף יבקר ב"יד ושם" ויחנוך אנדרטה לחסידי אומות העולם בראשון לציון. במשלחת יהיו 400 חברים, בהם שרים, אנשי עסקים ולא מעט אנשי מערכת הביטחון והמשטרה - במטרה ללמוד מישראל בנושאי ביטחון וייתכן שגם לחתום על עסקאות נשק. הסכם אחד שייחתם בוודאות במהלך שהותו בישראל של הנשיא עוסק בביטול העמלה הנדרשת מעובדי סיעוד פיליפינים שמגיעים לישראל.

דוטרטה, המכונה "טראמפ הפיליפיני", הוא דמות שנויה במחלוקת. ארגוני זכויות האדם אומרים כי במסגרת מלחמתו בסוחרי הסמים, נרצחו 12 אלף אזרחים, רובם חפים מפשע, ומקצתם מתנגדי שלטון. בעבר אמר נשיא הפיליפינים שיילחם בסוחרי הסמים, כמו שהיטלר חיסל יהודים. אחר כך התנצל על הדברים. כדי למנוע תקריות או התבטאויות לא נוחות של דוטרטה, לא ייערכו בזמן ביקורו מסיבות עיתונאים.