צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

החרדים ידרשו הקלות בחוק הגיוס; ח"כ פורר: נתנגד

המפלגות החרדיות צפויות להעלות שלוש דרישות לשינויים בחוק הגיוס: גובה הקנסות, אחוז העמידה ביעדים ומספר השנים שיעברו עד לביטול החוק
זאב קם
03 בספטמבר 2018
07:50

המפלגות החרדיות, בראשן יהדות התורה, יגישו שלוש דרישות לשינויים בחוק גיוס החרדים. כך פורסם הבוקר (שני) לראשונה בכאן רשת ב'. המשא ומתן בנושא בקואליציה צפוי להתחיל לקראת פתיחת מושב החורף של הכנסת ב-14 באוקטובר. חבר הכנסת עודד פורר (ישראל ביתנו) אמר כי המפלגה לא תקבל שינויים.

הדרישה הראשונה תעסוק בגובה הקנסות שיוטלו על ישיבות שלא יעמדו ביעדי הגיוס. החרדים יבקשו למתן את גובה הגדלת הקנסות שיוטלו בכל שנה שבה ישיבות לא יעמדו ביעדים.

הדרישה השנייה תעסוק באחוז העמידה ביעדים שנדרש בכל שנה מהישיבות. נכון להיום נדרשות הישיבות לעמוד ב-85% מיעדי הגיוס שנקבעו בכל שנה. החרדים יבקשו להקטין את האחוז הנדרש לצורך עמידה ביעדים.

הדרישה השלישית נוגעת למספר השנים שיעברו עד לביטול החוק, אם החרדים לא יעמדו ביעדי הגיוס. על פי הצעת החוק שקיימת היום, חוק הגיוס יבוטל ובמקומו יגיע חוק שירות ביטחון, כפי שחל על כל צעיר בגיל 18, אם במשך שלוש שנים ברציפות לא תהיה עמידה ביעדי הגיוס. החרדים יבקשו לקבוע שיידרשו ארבע או חמש שנים רצופות של אי עמידה ביעדים, לפני שיבוטל החוק.

פורר הדגיש כי מפלגתו תתנגד לכל שינוי בחוק. "החוק שהגשנו, הוא החוק שצריך לעבור. אני לא רואה שום סיבה שכוח האדם הזה ימשיך להשתמט מגיוס", אמר פורר בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב'.

החרדים איימו לא מכבר לפרוש מהממשלה אם החוק יעבור. סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן איים לפני כחודשיים כי אם חוק הגיוס יעבור בקריאה שלישית תפרוש יהדות התורה מהממשלה. גם יו"ר ועדת הכספים משה גפני (יהדות התורה) נקט בצעד דומה ואיים להפיל את הממשלה בגלל חוק הגיוס.