נטע ברזילי, זוכת האירוויזיון 2018
צילום: אי-פי

ההחלטה התקבלה: אירוויזיון 2019 יתקיים בתל אביב

איחוד השידור האירופי הכריז כי העיר תארח את התחרות ב-18 במאי בשנה הבאה. ראש העיר חולדאי: "ערוכים ובטוחים שנפיק כאן אירוויזיון מהטובים שידעה התחרות". רגב: "חשבתי שנכון שירושלים תארח, אך אין לי ספק שתל אביב תעשה זאת בצורה הטובה והמכובדת ביותר"
שני נחשוני
13 בספטמבר 2018
13:04

איחוד השידור האירופי הכריז היום (חמישי) כי תל אביב נבחרה לעיר שתארח את תחרות האירוויזיון בשנה הבאה, שתיערך ב-18 במאי. לאחרונה הגיעו ראשי האיחוד לביקור רשמי בישראל, לקראת בחירת העיר והאולם שיארחו את התחרות. נציגי האיחוד, יחד עם צוות הפקת האירוויזיון מטעם כאן, סיירו בבמתחם הארנה פיס בירושלים ובמרכז הירידים בתל אביב. 

ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, בירך על הבחירה ואמר: "עירנו שמחה לארח את אירוויזיון 2019 בתל אביב-יפו - אירוע בידור עולמי, שזוכה לתהודה ציבורית ענקית ואף מתאים לתל אביב-יפו שהתפרסמה בעולם כעיר של יצירה, אנרגיה, חיי תרבות תוססים ובעיקר חופש. נעשה הכל כדי שהאירוויזיון יהיה שמח, חי, בועט וללא הפסקה - בדיוק כמו העיר שלנו. אנחנו ערוכים ובטוחים שיחד עם 'כאן' נפיק כאן את האירוויזיון מהטובים שידעה התחרות".

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, התייחסה אף היא להחלטה על אירוח האירוויזיון בתל אביב ואמרה: "כפי שאמרתי בתחילת הדרך, חשבתי שנכון שירושלים בירת ישראל תארח את האירוויזיון. מרגע שהתקבלה ההחלטה על אירוח האירוויזיון בתל אביב, אין לי ספק שמדינת ישראל והעיר תל אביב יארחו את האירוויזיון בצורה הטובה והמכובדת ביותר. מאחלת הצלחה לתאגיד השידור שאמון על ההפקה ומאחלת כמובן הצלחה גם לביצוע הישראלי שייצג אותנו בתחרות".


לפני כשלושה שבועות הפקיד התאגיד את סכום הערבות שנדרש לאירוח התחרות בישראל, בסך 12 מיליון אירו. בתום דיונים ממושכים התחייב האוצר כי במקרה שהאירוויזיון לא יתקיים בישראל בשל נסיבות שאינן תלויות בתאגיד, תובא לממשלה הצעה למתן פתרון לתאגיד באשר לסכום הערבות שיחולט. נושא מימון האירוויזיון יידון בין התאגיד והצוותים המקצועיים באגף התקציבים באוצר. הצוותים המקצועיים יביאו את המלצתם בפני הגורמים המוסמכים.

בחודש יוני אמרה שרת התרבות והספורט, מירי רגב, בריאיון לכאן רשת ב' כי יש לקיים את תחרות האירוויזיון בשנה הבאה בירושלים, או לא לקיימה בישראל כלל. "למדינת ישראל יש את הזכות לקבוע איפה לארח את האירוויזיון", טענה השרה בריאיון לשלום קיטל ונעמה סיקולר בכאן רשת ב'. "לדעתי, אם האירוויזיון לא יהיה בירושלים - לא נכון לארח אותו בארץ ולהשקיע בו 50 מיליון שקלים מכספי הציבור".