פתח וחמאס בשיחות פיוס
צילום: אי-פי

דיווח: חמאס מתוסכל מהפסקת המו"מ לרגיעה והסכמות מצרים עם אבו מאזן

העיתון הפלסטיני "אל-קודס" מדווח כי חמאס חש בניסיונות ישראליים ובינלאומיים להתחמק ושישנה נסיגה ברורה בעמדות הקודמות ישראל שתומכות בהסכם הרגיעה. לפי הדיווח, שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדינוב, אינו אופטימי ומאוכזב מהמצב הנוכחי
נורית יוחנן
05 בספטמבר 2018
22:28

העיתון הפלסטיני "אל-קודס", היוצא לאור במזרח ירושלים, מדווח היום (רביעי) כי הנהגת חמאס אינה שבעת רצון מההפסקה הפתאומית במשא ומתן לרגיעה בעזה. משא ומתן שמצרים נתנה לו חסות לפני חג הקורבן ושהיה אמור להתחדש מיד לאחר חופשת החג.

גורמים פלסטיניים המעורים בפרטים אמרו לעיתון כי מצרים ביקשה מחמאס ומהפלגים בעזה שהשתתפו בשיחות לדחות אותן בשלושה ימים, אך פרק הזמן חלף מבלי שמצרים תסביר מה גרם לדחיית השיחות. אותם גורמים הוסיפו כי חמאס מרגיש שישנם ניסיונות ישראליים ובינלאומיים להתחמק ושישנה נסיגה ברורה בעמדות הקודמות של ישראל התומכות בהסכם הרגיעה.

אותם גורמים הוסיפו כי שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדינוב, אינו אופטימי לגבי האפשרות של השגת התקדמות במשא ומתן לרגיעה, זאת בשל התנאים של חמאס ושל ישראל וההתערבויות מצד ההנהגה הפלסטינית לסכל את מה שהוגדר כפגיעה בבכירי אש"ף. מלאדינוב, לפי הדיווח, מאוכזב מהמצב הנוכחי.

עוד דווח כי מצרים מנסה לתת לפיוס בין פתח לחמאס עדיפות על פני סוגיית הרגיעה. הצד המצרי ממתין להגעה של משלחת מתנועת פתח לקהיר בימים הקרובים כדי לדון בפיוס. עוד נטען כי נראה שמצרים יישרה קו עם ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן באשר לצורך להשלים את נושא הפיוס לפני נושא הרגיעה. הדבר, כך נמסר, גרם לחוסר שביעות רצון בקרב חמאס המאוכזב מהמתרחש ומתוסכל מדרישת אבו מאזן למסור לידיו את כל הרצועה.