הפגנות בעזה
צילום: עבד ראחים חטיב, פלאש 90

משבר שיחות ההסדרה: חמאס יפעל להסלים את ההפגנות על הגדר

מקורות בעזה אומרים כי כוחות חמאס שפעלו בשבועות האחרונים, בעת שיחות ההסדרה, למניעת הפגנות המוניות על הגדר, לא יעשו זאת בהמשך. בנוסף, באונר"א מזהירים מפני סכנת רעב ברצועה
גל ברגר ודנה בן שמעון
06 בספטמבר 2018
21:33

מקורות ברצועת עזה מעריכים כי ארגון חמאס יפעל להסלים מחר אחר הצהריים (שישי) את העימותים לאורך גדר המערכת עם ישראל.

לפי המקורות, חמאס הורה לאנשי כוחות הריסון שלו שפרוסים לאורך הגדר להתפנות ממוצביהם לאורך הגבול ולהתרחק מהם כמה עשרות מטרים. אנשי כוחות הריסון של חמאס, שהיו אמונים על ויסות נפח ההפגנות במהלך שיחות ההסדרה שנערכו בשבועות האחרונים, גם הונחו שלא לבדוק כלי רכב המסיעים מפגינים לכיוון הגדר.

הדיווח של גל ברגר: 


גם אנשי כוחות הביטחון הלאומי של חמאס, שנמצאים בקו אחורי ומרוחקים יותר מהגדר, הועמדו במצב הכן והתבקשו שלא לשהות מחר במוצביהם. מקורות בעזה העריכו כי חמאס יפעל להביא מחר יותר אנשים לאזור הגדר וינסה להוביל הפגנות אלימות יותר.

מנהיג חמאס ברצועה יחיא סינוואר הלין השבוע על כך שהמאמצים להסדרה הואטו, לאחר שחמאס הפחית את הלחץ על הגדר ואמר כי שליח האו"ם מלאדנוב נהג לבוא לעזה פעמיים ביום בעתות לחץ, ואילו עתה – הוא נעדר ממנה זה שלושה שבועות.

לקראת משבר מזון

באונר"א מתריעים מפני משבר מזון ברצועה. מנכ"ל אונר"א החליט לפני כחודש להפנות 50 מיליון דולר מהכספים המיועדים לבריאות ולחינוך בעזה לטובת חלוקת מזון בסיסי לתושבי הרצועה. מדובר במהלך חריג שבמסגרתו החליטו בארגון הפליטים לגרוע כסף מהתקציב המשמש למימון שירותי בריאות וחינוך ברצועה ולהקצות אותו לחלוקת אוכל לנצרכים ומשפחות עניות.

הדיווח של דנה בן שמעון: 


מקורות בארגון אומרים אומרים כי עד כה הקפידו שלא להפנות כסף מסעיף תקציבי אחד לסעיף תקציבי אחר, אך לדבריהם הם נותרו ללא ברירה ונאלצו לעשות זאת כדי למנוע רעב בקרב תושבי הרצועה. יותר ממיליון מתושבי הרצועה נסמכים על שירותי מזון בסיסי שמספקת אונר"א. בשל הקיצוצים במימון האמריקני, הקופה התרוקנה ובחודש הנוכחי לא נמצא מקור תקציבי לממן את חלוקת האוכל. "הפניית הכסף נועדה לשחרר את הלחץ ולמנוע שבר חברתי וביטחוני", אומרים באונר"א. "זה יספיק ל-3 חודשים בלבד ובתום התקופה הזאת, בסבב הבא של חלוקת המזון, תתעורר בעיה דומה". לקראת סוף החודש יתכנסו בניו יורק המדינות התורמות והן צפויות לדון גם בסוגיה זו.

בסוכנות אונר"א בעזה הזהירו כבר בשיחה עם כאן חדשות בשבוע שעבר כי בתי הספר ברצועה עומדים בסכנת סגירה, וכי מערכת החינוך עלולה לקרוס בחודש הקרוב אם לא יימצא מקור תקציבי לכיסוי הגירעונות שאליהם נקלעה. עוד נמסר כי לנוכח הקיצוץ בכספי הסיוע האמריקני, יהיה אפשר לממן את הוצאות בתי הספר של אונר"א ברצועה לתקופה של חודש אחד נוסף בלבד וכי התקציב הנוכחי ייגמר עד סוף חודש ספטמבר. עוד הזהירו כי קריסת מערכת החינוך עלולה להוביל לאסון חברתי ולערעור היציבות הביטחונית ברצועה. 80% מבתי הספר ברצועת עזה הם של אונר"א והגירעון בתקציב הסוכנות עומד על 217 מיליון דולר.

בתוך כך, ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן עצר סיוע קטרי בסך עשרה מיליון דולר שיועד להיכנס לרצועה. לכאן חדשות נודע כי לפי סיכום בין קטר לשליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלאדנוב, הכסף יועד לשמש עבור רכישת סולר לבתי החולים ולמתקנים לטיהור שפכים שצפוי לאזול עד סוף החודש, ואולם אבו מאזן מונע את הכנסתו לרצועה.