אבו מאזן
צילום: אי-פי

מקורות פלסטיניים: "אבו מאזן איים לנתק כל קשר עם ישראל אם תושג הסדרה"

על פי דיווח בעיתון אל-חיאת, האיום הביא את מצרים, להעדיף בשלב זה פיוס פנים פלסטיני, על פני הסדרה. בתוך כך, אומרים בכירים פלסטינים כי ראש הרשות הפלסטינית, לא ייפגש עם נשיא ארצות הברית בשולי עצרת האו"ם בניו-יורק, גם אם יזמין אותו לפגישה
גל ברגר ושמעון מיג'אן
07 בספטמבר 2018
08:19

מקורות פלסטינים אומרים היום (שישי) כי אבו מאזן איים בניתוק כל הקשרים עם ישראל אם תושג הסדרה בינה ובין חמאס. על פי דיווח בעיתון אל-חיאת היוצא לאור בלונדון, האיום של אבו מאזן הביא את מצרים, שתיווכה בין ישראל לחמאס, להעדיף בשלב זה פיוס פנים פלסטיני, על פני הסדרה. המקורות מסרו כי חמאס העדיף רגיעה על פני פיוס בשל התנאי שהציב אבו מאזן לקבל לידיו את האחריות לרצועת עזה במלואה – מעל האדמה ומתחת לה כאחד, תנאי שאינו מקובל על חמאס.

עוד נמסר כי חמאס החל במאמץ להסדרה רק לאחר שניצבו מולו ארבע ברירות: מסירת הנשק לאבו מאזן, קריסת המצב הכלכלי בעזה, מהפכה עממית נגד חמאס ברצועה ומלחמה עם ישראל. חמאס לא היה מעוניין באחת מהברירות האלה ולכן פנה להסדרה.

בד בבד פועל חמאס להעמיד צוות משפטנים בינלאומי שיגן עליו בבתי משפט אירופים ובינלאומיים אם יוגשו נגדו תביעות ישראליות בחוץ לארץ. זאת על רקע הפגנות הגדר ושריפת שטחים חקלאיים באמצעות עפיפוני ובלוני התבערה. מקורות פלסטינים מסרו לעיתון א-שרק אל-אווסט כי חמאס עומד בקשר בעניין זה עם צוות משפטנים בלונדון שהשתתף בשנה שעברה בניסוח המסמך המדיני החדש שפרסם חמאס.

על פי הדיווח, חמאס מבקש לגבש חוות דעת משפטית ברורה שתטען בין השאר כי הפגנות הגדר נשאו אופי עממי ולא מזוין וכך גם האמצעים שנעשה בהם שימוש לרבות העפיפונים ובלוני התבערה. נמסר כי מי שמרכז את הנושא מטעם חמאס הוא ראש המחלקה המשפטית בארגון מוחמד אל-ג'מאסי המנהל את המגעים עם גורמים משפטיים בתיאום עם הנהגת חמאס בעזה ובחוץ לארץ.

אבו מאזן לא ייפגש עם טראמפ בעצרת האו"ם

בתוך כך אומרים בכירים פלסטינים כי ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, לא ייפגש עם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בשולי עצרת האו"ם בניו-יורק, גם אם האחרון יזמין אותו לפגישה. מקורות פלסטינים אמרו לעיתון אל-חיאת היוצא לאור בלונדון, כי כלל לא נשלחה הזמנה כזו לאבו מאזן. הנתק בין אבו מאזן לבית הלבן החל בעקבות הכרזת טראמפ על ירושלים בירת ישראל והעברת השגרירות האמריקנית אליה, והפלסטינים דורשים מהממשל לחזור בו מצעדים אלה ומציבים עוד שורה של תנאים כדי להסכים לפגישה כזו.

אתמול דיווח מקור פלסטיני כי ראש המודיעין הפלסטיני מאג'ד פרג' סירב בעת שהותו בארצות הברית בשבועות האחרונים להיפגש עם שליח הממשל האמריקני ג'ייסון גרינבלט, אך לדיווח לא התקבל אישור רשמי. משלחת של פת"ח אמורה לצאת בשבוע הבא לקהיר להכין את פגישתו של אבו מאזן עם נשיא מצרים א-סיסי, לקראת צאתו של אבו מאזן לאו"ם בהמשך החודש.