השר צחי הנגבי

השר הנגבי בכאן 11: "הקווים האדומים של ישראל בסוריה, נכונים גם לעיראק"

השר צחי הנגבי התייחס לאיום הטילים מעיראק והדגיש כי ישראל תשמור על האינטרסים שלה. "אם יוצבו טילים שמאיימים על ישראל ויהיה לנו מודיעין שהטילים רלוונטיים לביטחון ישראל, אנחנו לא נעניק חסינות"
אמיר בר שלום
07 בספטמבר 2018
23:06

השר לשיתוף פעולה אזורי וחבר משקיף בקבינט המדיני בטחוני, צחי הנגבי הדגיש הערב (שישי) כי "הקווים האדומים של ישראל בסוריה, נכונים גם לעיראק". הנגבי ציין בריאיון לאמיר בר שלום בחדשות השבוע בכאן 11 כי ישראל תשמור על האינטרסים שלה, "גם אם יש הבנה בין רוסיה לאיראן".


בהתייחס לפרסום של צה"ל השבוע כי ישראל תקפה יותר מ-200 פעמים בסוריה אמר הנגבי כי לאחר שהיה ברור שישראל עמדה מאחורי הפעולות, לא היה עוד טעם לשמור על עמימות. "אם יוצבו טילים שמאיימים על ישראל ויהיה לנו מודיעין שהטילים רלוונטיים לביטחון ישראל, אנחנו לא מעניקים חסינות בגלל שהגבול הוא פה והטילים הם כאן", אמר הנגבי.

ביום שלישי, במסגרת סיכום השנה החולפת ולקראת השנה החדשה, פרסם צה"ל כי במסגרת הפעילות הצבאית מחוץ לגבולות המדינה, בוצעו 202 תקיפות נגד יעדים איראניים בשטח סוריה, שבמסגרתן הוטלו 792 פצצות וטילים. בצבא הסבירו כי מדובר בתקיפות נגד ההתבססות האיראנית בסוריה ונגד שיירות של נשק מדויק, שהאיראנים ניסו להעביר לחיזבאללה דרך סוריה.

לאחר הפרסום בדבר התקיפות בסוריה, דיווחה סוכנות הידיעות הסורית הרשמית על כמה פיצוצים שנשמעו באזור ואדי אל-עיון בפרברי העיר חמה שבמערב המדינה. סוכנות הידיעות דיווחה כי מערכות הנ"מ הסורי יירטו טילים "ששיגרו מטוסי חיל האוויר הישראלי".

לפני כחודש וחצי דיווחו כלי תקשורת בסוריה ובלבנון כי "מטוסים ישראליים הפציצו יעדים בפרברי העיר מסיאף שבמחוז חמאה במרכז סוריה". לפי דיווח של המרכז הסורי לזכויות האדם, האתר שהותקף שימש לייצור טילי קרקע-קרקע קצרי טווח, והוא היה בפיקוח איראני. כמו כן, צוין כי אותו האתר כבר הותקף על ידי חיל האוויר הישראלי בספטמבר האחרון. פעילי אופוזיציה מסרו לרשת "אל-ערבייה" כי בתקיפה נהרגו פעילי חיזבאללה ופעילים במשמרות המהפכה של איראן.

ב-12 במאי דיווח הארגון הסורי לזכויות אדם כי 11 איראנים נהרגו "בתקיפה הישראלית" בסוריה יומיים קודם לכן. לפי הדיווח, בהפצצה נהרגו בנוסף שישה חיילים סורים. נמסר כי התקיפות של צה"ל כוונו נגד מערכות הגנה אווירית איראניות על אדמת סוריה שהועברו על ידי כוח קודס בחודש שעבר. 

בלילה של אותה התקיפה שוגרו כ-20 רקטות לעבר קו המוצבים הקדמי של צה"ל ברמת הגולן על ידי כוח קודס האיראני. כיפת ברזל ביצעה כמה יירוטים. בעקבות הירי הופעלה אזעקה בכמה יישובים בצפון הגולן. בצה"ל אמרו כי הם רואים את האירוע בחומרה.