נציגות אש"ף בוושינגטון
צילום: אי-פי

ארה"ב הודיעה רשמית: נציגות אש"ף בוושינגטון תיסגר

משרד החוץ האמריקני פרסם הערב הצהרה, בה נטען כי ההחלטה נובעת, בין השאר, ממהלכי הפלסטינים נגד ישראל בהאג. "הארגון לא הראה שום התקדמות לעבר משא ומתן משמעותי, להיפך", נכתב. ראש המשרד הפלסטיני בבירה: "מצייתים בעיוורון לדרישות של ישראל"
איתמר מאירי ונתן גוטמן
10 בספטמבר 2018
19:05

משרד החוץ האמריקני הודיע רשמית היום (שני) כי נציגות אש"ף בוושינגטון תיסגר. בהצהרה שפרסם המשרד, נטען כי סגירת הנציגות נובעת ממהלכי הפלסטינים נגד ישראל בבית הדין הבינלאומי בהאג, וכן מדחיית ההנהגה את התוכנית האמריקנית וסירובה לנהל משא ומתן.

"התרנו למשרד לפעול כל עוד הוא פעל לקידום השלום בין ישראל לפלסטינים, אולם הארגון לא הראה שום התקדמות לעבר משא ומתן משמעותי, להיפך. הממשל ממשיך להאמין כי שיחות ישירות הן הדרך היחידה להתקדם. לא חדלנו ממאמצינו להשיג שלום יציב במזרח התיכון", נכתב בהודעה האמריקנית.

בתגובה להחלטה, אמר ראש המשרד הפלסטיני בוושינגטון, חוסאם זומלוט, כי זהו צעד חסר אחריות, אשר לדבריו מאשר כי הממשל מציית בעיוורון לרשימת הדרישות של ישראל. ״נמשיך במאמצינו לדרוש שישראל תתן דין וחשבון למעשיה בהתאם לחוק הבינלאומי״, הוסיף זומלוט.

מוקדם יותר היום אישר בכיר ברשות הפלסטינית סאאב עריקאת את הדיווח כי ארצות הברית תסגור את הנציגות של אש"ף בוושינגטון. "בכיר בממשל האמריקני עדכן את הרשות הפלסטינית. הפלסטינים לא ייכנעו לאיומים ולבריונות של ארצות הברית", אמר עריקאת. 

עריקאת טען כי זו "עדות נוספת לניסיונו של ממשל נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להעניש את הפלסטינים עונש קיבוצי". הבכיר הפלסטיני הבהיר כי הפלסטינים "אינם למכירה". הוא הדגיש כי הרשות הפלסטינית לא תירתע מלפנות לבית הדין הבינלאומי בהאג כדי שיחקור את "הפשעים של ישראל". 

"אמריקה יכולה לקבל החלטות המשרתות את הכיבוש הישראלי, היא יכולה לסגור את השגרירות שלנו בוושינגטון ולעצור את הסיוע הכלכלי, אבל היא איננה יכולה לסחוט את כוח הרצון של עמנו", אמר עריקאת. הוא הוסיף כי ההנהגה הפלסטינית תנקוט אמצעים שיערבו לכך שפלסטינים החיים בארצות הברית יוכלו להמשיך ולקבל שירותים קונסולריים.

נציג אש"ף בוושינגטון חוסאם זומלוט תקף וטען כי הצעד "מראה את החשש הישראלי מפני החוק הבינלאומי ומפני בית הדין הפלילי. זכויות הפלסטינים אינן ניתנות למיקוח ולא ניכנע לסחטנות".

הבוקר דווח בעיתון "הוול סטריט ג'ורנל" כי היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית, ג'ון בולטון, יכריז היום  על סגירת הנציגות בוושינגטון. הסיבה לסגירה, על פי הטיוטה שהגיעה לידי העיתון, היא משום ש"הפלסטינים מסרבים למשא ומתן ישיר ומשמעותי עם ישראל". 

עוד נכתב בידיעה שבולטון צפוי לאיים בהטלת עיצומים נגד בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, אם זה יפעל נגד ארצות הברית וישראל. בולטון עלול לאסור כניסה של שופטים ותובעים של בית הדין לארצות הברית.

אש"ף ("הארגון לשחרור פלסטין") מאגד בתוכו כמה תנועות לאומיות פלסטיניות, כשהגדולה ביותר היא הפת"ח, בראשה עומד יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. ב-1993 הכיר מנהיג אש"ף, יאסר עראפת, במדינת ישראל במכתב רשמי לראש ממשלת ישראל, יצחק רבין. בתגובה הכירה ישראל באש"ף כנציג לגיטימי של הפלסטינים.