הנציגות הפלסטינית בוושינגטון

הרשות הפלסטינית מאיימת: נשעה את התיאום הביטחוני-מודיעיני עם ה-CIA

ברמאללה בוחנים מחדש את היחסים עם וושינגטון בעקבות החלטת טראמפ לסגור את הנציגות הפלסטינית בבירה עד עשרה באוקטובר. נתניהו: "ישראל תומכת בפעולות האמריקניות שנועדו להבהיר לפלסטינים שהסירוב למו"מ והניסיונות לתקוף את ישראל בפורומים בינ"ל לא יקדמו את השלום"
דנה בן שמעון, נתן גוטמן, זאב קם
11 בספטמבר 2018
20:53

הרשות הפלסטינית מאיימת הערב (שלישי) להשעות את התיאום הביטחוני-מודיעיני בינה לבין ה-CIA בעקבות החלטת הממשל האמריקני לסגור את נציגות אש"ף בוושינגטון. בכיר באש"ף אמר כי ברמאללה בוחנים מחדש את היחסים עם ארצות הברית ושוקלים להפסיק את כל שיתופי הפעולה עמה לרבות השעיית הקשרים הביטחוניים.


הקשר בין מנגנון המודיעין הפלסטיני בראשות מאג'ד פרג' לבין ה-CIA נשמר עד כה חרף הנתק המדיני בין ההנהגה ברמאללה לבית הלבן מאז הכריז ממשל טראמפ על ירושלים בירת ישראל והעברת השגרירות האמריקנית אליה. הקשרים האלה כללו פגישות קבועות בין נציגי ה CIA לקציני המודיעין הפלסטיני וחילופי מידע.

ארצות הברית מעבירה מדי שנה עשרות מיליוני דולרים למנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית בגדה. לדברי הבכיר, מדובר בצעד תגובה שכבר נידון ואפשר כי תתקבל החלטה בנושא בימים הקרובים. "התיאום חשוב לאמריקה, לא לנו. היא זו שמרוויחה ממנו", אמר.

בד בבד מסר נציג אש"ף בוושינגטון כי הנציגות נדרשת להתפנות עד עשרה באוקטובר. גורמים המקורבים לנציגות הפלסטינית אומרים: "נמשיך לפעול להצגת עמדתנו בפני הציבור האמריקני".


דוברת מחלקת המדינה האמריקנית הת'ר נאוארט אמרה הערב בתדרוך לעיתונות כי הנציגות הפלסטינית בוושינגטון הייתה אמורה לפעול כדי לקדם את המשא ומתן בין הפלסטינים לישראל. לדבריה, "הפלסטינים דחו תכנית שלום שטרם ראו אותה והם נוקטים צעדים עוינים נגד ישראל וארצות הברית. הכספים לתכניות סיוע אחרות. כאשר נאמר לה על ידי אחד העיתונאים שבתי החולים הללו נמצא תחת שליטה ישראלית, אמרה שמתקיים שיתוף פעולה בין הממשל האמריקני והישראלי בנושא.

נתניהו: "ארה"ב קיבלה החלטה נכונה"

ובישראל פרסמו חברי קואלציה הודעות תמיכה בהחלטתו של הנשיא טראמפ. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר עם צאת החג כי ארה"ב קיבלה את ההחלטה הנכונה באשר לנציגות אש"ף בוושינגטון. "ישראל תומכת בפעולות האמריקניות שנועדו להבהיר לפלסטינים שהסירוב למו"מ והנסיונות לתקוף את ישראל בפורומים בינ"ל לא יקדמו את השלום".

יו״ר הכנסת, יולי אדלשטיין ברך על ההחלטה: "הנציגות הזו לא עסקה בקידום השלום אלא בהפצת שנאה והסתה. בשורה טובה לשנה החדשה". סגן שר הביטחון אלי בן דהן צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "צדק היסטורי - ממשל טראמפ מוכיח שוב ושוב את עמידתו האיתנה לצידה של ישראל בהחלטתו לסגור את נציגות אש"ף בוושינגטון שכל תפקידה היה להפיץ רעל נגד ישראל במסדרונות הממשל האמריקאי במשך השנים. טוב שיש לישראל חברי אמת מעבר לים. תחל שנה וברכותיה".

מן הצד השני של המפה הפוליטית גינה חבר הכנסת אחמד טיבי מהרשימה המשותפת את ההחלטה. טיבי, שנמצא בכינוס שרי החוץ של מדינות הליגה הערבית בקהיר אמר כי מדובר במסע נקמה של טראמפ נגד העם הפלסטיני והנהגתו לאחר שהביעו את סירובם המוחלט לדון ברעיונות ההזויים שלו במה שקרוי ״דיל המאה״ וניתוק היחסים אתו אחרי העברת השגרירות. "ההחלטה הזו מתווספת להחלטה לחנוק את בתי החולים הפלסטיניים בירושלים המזרחית והניסיון הנואל לסגור את אונר"א", אמר טיבי.

חבר הכנסת עיסאוי פריג' ממרצ אמר כי "טראמפ הופך את ארצות הברית למדינה לא רלוונטית בעולם, ונתניהו מוחא לו כפיים. מי שאומר שסנקציות ומדיניות חד צדדית יתרמו לחידוש המשא ומתן,  הוא או אידיוט, או שקרן. החד צדדיות האמריקנית רק מרחיקה את המשא ומתן ומשחקת לידי כל מי שלא מעוניינים בפתרון הסכסוך. אף החלטה כזו לא תכריע את העם הפלסטיני והנהגתו ולא תעלים את הפליטים או תשנה את העובדה כי ירושלים המזרחית היא שטח כבוש.