נשים בדואיות ברהט
צילום: הדס פארוש, פלאש 90

המשנה ליועמ"ש קבעה: ההפרדה בבריכה ברהט – אסורה

בעקבות פנייה של פעילי ימין, דינה זילבר כתבה לעיריית רהט כי היא אינה יכולה להפריד בין נשים לגברים בבריכה שנפתחה רק לאחרונה – ומצפה ליישם שעות טבילה משותפות כמו בקריית ארבע. "רשות ציבורית חייבת להקפיד על איסורי ההפליה, ובמיוחד כשמדובר בבריכה הראשונה במגזר הבדואי"
אסף פוזיילוב
17 בספטמבר 2018
08:20

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, קבעה כי ההפרדה בין נשים לגברים בבריכה ברהט אסורה – ולא תעמוד במבחן בג"ץ. במכתב שהעבירה זילבר לעיריית רהט, בעקבות פנייה של פעילי ימין בנושא, היא כתבה כי היא מצפה ליישם ברהט את מתווה בג"ץ בנוגע לבריכה בקריית ארבע, שם מתאפשר לקיים שעות טבילה משותפות.

המשנה הודיעה לעיריית רהט, שם נפתחה לאחרונה הבריכה הראשונה במגזר הבדואי, כי לרשות מקומית אסור להפריד בין נשים לגברים - "גם אם לכאורה הדבר נעשה לבקשת הציבור". זאת, בעקבות פסק הדין של שופטי בג"ץ שפסלו הפרדה מוחלטת בבריכה בקריית ארבע וקבעו שעות טבילה משותפות לגברים ונשים עבור משפחות.

"רשות ציבורית חייבת בהקפדה יתרה על איסורי ההפליה והקפדה על כבודה האדם ושיוויון", כתבה זילבר לעירייה. היא הדגישה במכתב כי "הדברים אף מקבלים משנה תוקף כשמדובר בבריכה הראשונה במגזר הבדואי".

לפני כשבועיים פורסם בכאן חדשות כי פעילי ימין, בהם איתמר בן גביר, מיכאל בן ארי ובנצי גופשטיין, פנו ליועץ המשפטי לממשלה ואיימו לעתור לבג"ץ אם לא יורה לאכוף שעות טבילה משותפות ברהט, כפי שנעשה בקריית ארבע. הם ציינו בפנייה כי המשנה ליועמ"ש זילבר ביטלה בעצמה הפרדה באירוע של חב"ד בכיכר רבין בתל אביב לפני כמה חודשים.

אחרי שנשלחה הפנייה ללשכת היועץ המשפטי, אמר ראש עיריית רהט טלאל אלקארנאוי כי "אם יגיעו נשים עם גברים – נצטרך אבטחה. הציבור שלי מבקש הפרדה. צר לי שפעילי ימין מתערבים במה שקורה בעיר מוסלמית".

לאחרונה הביעו בעיר חשש מפני הטרדות של נשים – הצצות או צילומים – בבריכה הראשונה שנפתחה במגזר הבדואי. רק אחרי בניית הבריכה הבינו מנהליה שיש סכנה להטרדות נשים דרך הגדרות, והחלו לאטום את הגדרות של הקאנטרי קלאב. ראש העיר סרב לאפשר מצלמות אבטחה. בנוסף, יש חשש מוונדליזם. לכן, בעירייה שקלו לשכור חברת אבטחה חיצונית מחוץ למגזר הבדואי.