משה הבלין

"אפליה אנטי-יהודית": גינויים במערכת הפוליטית בעקבות תחקיר כאן חדשות

בעקבות התחקיר, לפיו הרב משה הבלין דרש לערוך בדיקת יהדות לעובדות ממוצא אתיופי בקייטרינג בקריית גת, חברי כנסת פנו לשר הדתות וליועמ"ש בבקשה לבדוק את התנהלות הרב. פעילים חברתיים צפויים להפגין בדרישה להדחת הרב. עורך דינו ומקורבו של הרב הבלין חזר על הטענה כי העובדות התבקשו להוכיח את יהודתן ללא קשר למוצאן
אוריה אלקיים
17 בספטמבר 2018
11:05
עודכן ב 12:28

גורמים שונים במערכת הפוליטית גינו היום (שני) בחריפות את התנהלות רבה של קריית גת, הרב משה הבלין, מול עובדות ממצוא אתיופי בקייטרינג, שנחשפה אמש בתחקיר כאן חדשות. מהתחקיר, שפרטים חדשים אודותיו צפויים להתפרסם היום ב-20:00 בחדשות הערב בכאן 11, עולה כי הרב הבלין דרש לערוך בדיקת יהדות לעובדות האתיופיות בקייטרינג לי-בר בעיר, אחרת לא יוכלו לבשל.

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) קראה היום לשר הדתות דוד אזולאי להקים ועדה לבחינת הגזענות בעקבות התחקיר. "אפליה פסולה כל כך של עובדות וההשפלה שעברו היא מקוממת, אנטי-ישראלית, וסמוך כל כך ליום הכיפורים – אנטי-יהודית", כתבה ורבין.

ח"כ אילן גילאון (מרצ) פנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לבחון את המקרה. גילאון כתב כי  "באם יש אמת בפרסום, הרי שהרב פעל בניגוד לסמכותו הציבורית והמוסרית והוא אינו ראוי להמשך לכהן בתפקידו. כמו כן, יש לבחון האם נעשתה פה עבירה של הפליה בהתאם לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה. המילים הנאמרות על ידי הרב הבלין ודאי שאינן תואמות את ערכי היהדות שכולנו מכירים ומוקירים, וודאי אינן תואמות ערכים והתנהגות המצופה מרב בישראל".

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) אמר בעקבות התחקיר: "זו גזענות ברורה ויש לעצור אותה. לא יתכן שבמדינת ישראל, הרב הראשי של קרית גת, לא יאפשר לעובדות להתפרנס עד שתוכח יהדותן".

ח"כ פנינה תמנו שטה (יש עתיד) כתבה בטוויטר: "‏שנים קהילת יוצאי אתיופיה חווה את נחת זרוע הגזענית של הרבנות האשכנזית, והממשלות לדורותיהן לא עושות מאומה! המאבק הזה בתוך עם ישראל הוא לא רק על קהילת יהודי אתיופיה, הוא אבן בוחן לכל עם ישראל. המאבק הזה הוא של כולנו, על פניה של היהדות ועל פני העם הזה ואופיו".

כמו כן, היום תתכנס משמרת מחאה של פעילים במפלגת העבודה ופעילים חברתיים, מול הרבנות הראשית לישראל בירושלים, בדרישה להדיח מידית את הרב הבלין מתפקידו כרבה הראשי של קריית גת. מארגן משמרת המחאה, מזכ"ל מפלגת העבודה, עו"ד ערן חרמוני, אמר: "איש מדון ומסית כמוהו אינו ראוי למלא שום תפקיד ציבורי במדינת ישראל.

"אסור לנו לאפשר לסיפור הזה לעבור. היום יוכיח הציבור כי אינו מוכן יותר לשבת בשקט - לא נבליג על דברי השנאה, הגזענות והביזוי המסוכנים הללו, המופנים כלפי קהילה יהודית שלמה במדינת ישראל, ולא נאפשר לגזען מתועב הזה להמשיך במלאכת ההסתה המלוכלכת שלו. יאללה הבלין, הביתה".

האזינו לריאיון עם עורך דינו של הרב הבלין בכאן רשת ב':

בריאיון לתוכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב' אמר עורך דינו ומקורבו של הרב הבלין, אבי קדוש, כי העובדות האתיופיות התבקשו להוכיח את יהודתן ללא קשר למוצאן. עו"ד קדוש חזר בריאיון על הטענות שהשמיע הרב הבלין לאחר פרסום התחקיר: "הרב לא אסר 'על עובדות ממוצא אתיופי' לבשל. הרב אסר את מלאכת הבישול על כל מי שיהדותו טרם התבררה, בהם עובדין ממוצא רוסי, אמריקני ואחרים. הרב התיר את מלאכת הבישול לכל מי שהתבררה יהדותו. הטענות המוצגות הן בדיות ואין להן כל קשר למציאות".

מהרבנות הראשית לישראל נמסר אתמול כי "על פי נהלי הרבנות הראשית, ברמת כשרות 'מהדרין' נדרש כי חלק מהליך הבישול יתבצע על ידי יהודי. על מנת לקבוע את רמת ההשגחה במקום, מתפקידו וחובתו של הרב והאחראי על הכשרות לוודא נתון זה כל זה תוך שמירה על כבודם של העובדים וברגישות הראויה".